| fujin a întrebat:

Am o întrebare. Gaura pentru menstruație la mine nu e la mijlocul himenului, e chiar la sfarsit inainte sa inceapa perineul. Inainte, daca puneam mana sa ating se simtea diferit, mai acoperita, iar acum cand pun mana parca e mai descoperita. Iar zona aceea dintre vulva si anus mi se pare ca e mai mica acum (poate e doar in capul meu cum m-am speriat in legatura cu gaura pentru menstruatie). Poate ca va suna ciudat, dar este posibil ca sa mi se fi marit putin acea gaura, daca atunci cand dorm imi tin picioarele despartite (stiu ca suna ciudat). Si a inceput sa ma si usture putin, poate din cauza ca azi-maine ar trebui sa imi vina menstruatia, pentru ca durerile sunt din ce in ce mai mari. As dori raspunsuri serioase si fara raspunsuri la misto. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Localizarea sau pozitia perforatiei existente in himen este foarte diferita, lucru constatat si consemnat ca nu exista o forma standard a tipului, localizarii sau a numarului de gaurele perforatii. Forma si distanta dintre anus si vagin poate sa fie mai mare sau mai mica, fiindca acest aspect depinde de conformatia corpului fiecarei femei. Poti fi foarte linistita in privinta marimii gauricii respective, fiindca perforatia din himen nu isi mareste suprafata chiar atat se simplu si usor si doar prin cracanarea mai ampla a picioarelor. Semnele premenstruale pot fi la randul lor foarte diferite dar de obicei cam toate au rolul de a prevesti, anunta iminenta producere a menstruatiei. Multa sanatate!