| CharlieWings a întrebat:

am o întrebare.
La recomandarea doctorului am inceput sa iau pastilele anticoncepționale din cauza ca imi venea ciclul foarte neregulat. O luna de zile nu le-am luat si acum am inceput din nou sa le iau. Problema este următoarea, nu le-am luat in prima zi de menstruatie din cauza ca exact asta este si problema, nu stiu cand imi vine. Asa ca am inceput sa le iau intr-o zi oarecare. Dupa cat timp sunt protejata? Dupa prima saptamana sau dupa prima luna?
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ai procedat gresit fiindca ai inceput administrarea pastilelor AC fara a sti nici cel putin orientativ in ce perioada a ciclului menstrual erai/ai fost in acel moment. Din aceasta cauza NU se poate stabili precis DACA si IN CE MASURA se va instala instala sau nu protectia contraceptiva. Pana la terminarea intregii folii de pastile AC va trebui folosita si o alta metoda suplimentara de protectie contraceptiva. In aceasta situatie protectia contraceptiva SIGURA se va putea considera ca este instalata doar dupa ce vei incepe administrarea urmatorului set de pastile de pe urmatorul blister. Sanatate!