| CharlieWings a întrebat:

am o întrebare.
La recomandarea doctorului am inceput sa iau pastilele anticoncepționale din cauza ca imi venea ciclul foarte neregulat. O luna de zile nu le-am luat si acum am inceput din nou sa le iau. Problema este următoarea, nu le-am luat in prima zi de ciclu din cauza ca exact asta este si problema, nu stiu cand imi vine. Asa ca am inceput sa le iau intr-o zi oarecare. Dupa cat timp sunt protejata? Dupa prima saptamana sau dupa prima luna?
Va multumesc!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vei fi rpotejata dupa prima luna. dat fiind ca nu le-ai luat din prima zi a menstruatiei, este obligatorie o consultatie ginecologica imediat cum le incepi (de preferat inainte sa le incepi sau imediat dupa aceea). Administrarea dintr-o zi oarecare se face numai sub atenta supraveghere a medicului si poate aduce evenimente neplacute serioase.

| CharlieWings explică (pentru Brigaela):

Va multumesc pentru ajutor!