| Iuliana_Andreea_1996 a întrebat:

Am o problema.
De cand a inceput sa.mi vina prima oara ciclul menstrual am avut intotdeauna probleme cu el...venea neregulat, adica: imi venea 2-3 luni dar data de menstruatie nu era aceeasi si erau luni in care nu imi venea deloc menstruatia chiar si 3 luni...precizez ca eu fac sport de performanta cnv mi.a zis ca e din cauza aceasta! A durat 3 ani ...m.am gandit ca ar fi bn sa merg la un control ginecologic.mi.a gasit chist le ovar ai mi.a dat 3 luni tratament sa le iau...am luat in prima luna mi.a venit in a doua la fel si data era la fel in a treia tot la fel da m.a tinut doar 2 zile...iar in luna septembrie nu mi.a venit deloc! Aveti vreo idee? Dau funda! Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Nu ai dat prea multe detalii cum ar fi, ti ai inceput viata sexuală? Inainte (de a ti incepe viata sexuală) cum venea ciclul? Pot fi si dereglări hormonale datorită medicamentelor daca folosesti anticonceptionale, si pe baza stresului, cel mai bun sfat tot medicul tau ginecolog ti l poate da, el te cunoaste el te a consultat. Tu de cînd ti a descoperit acel chist la ovar, ai mai fost la medic? Cind ti a descoperit chistul? Si la cît timp după ce ti a dat tratamentul ai fost la control? Multă sănătate si mergi mereu la medic, cel mai avizat este medicul, nu noi pe TPU.

| CezaraEM a răspuns:

Buna!
Eu am folosit pentru menstruatie neregulata, ceai de coada soricelului, 2-3 cani pe zi, m-au ajutat mult!
Am avut si eu problema este, nu imi venise chiar 5 luni! Ceea ce e super grav! Si dupa asta, a inceput sa se regleze si sa vina constant si cu cat vine mai des, cu atat va dura mai putin.
La mine dura inainte cam 7-8 zile, acum maxim 4 zile!
Faza este ca, menstruatia trebuie sa vina in fiecare luna!

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Buna,
Înțeleg perfect situația ta, s-ar putea să aiba legătură si cu afecțiunea pe care o ai la ovar
Insa nu uita ca poate dura ani pana sa se instaleze ciclul regulat, si sa ști ca poate si lipsi!
Eu te-as sfătui să mai faci un control, asta ca sa vezi cum sta treaba si daca te recuperezi
Daca mai ai alte întrebări nu ezita sa le pui
Te imbratisez cu mult drag si îți doresc însănătoșire grabnică
O seara frumoasa

| Iuliana_Andreea_1996 explică:

Mulțumesc frumos pentru sfaturi!
Si patrol97 presupun ca esti baiat si de aia spui asta! O sa ai si tu o iubita/sotie care si lor o sa le vinalaughing)))))toate fetele au....nu cred ca ar trebui sa te mai uiti la lucuri de fete daca nu le stii...sincera sa fiu nu e de gluma cu asa cevaa...iti poti pierde fertilitatea! Daca atata stii sa comentezi pastreaza pentru tine!

| MarianAndrei2222 a răspuns:

Buna! Nu te speria ca nu ti-a venit! Inteleg perfect. Si eu fac sport de performanta si vara asta 2 luni la rand nu mi-a venit. Asta putea fi si din cauza caldurii si deoarece sunt destul de slaba si fac sport de performanta. Ia in continuare acel tratament si stai calma. Despre situatii de genul poti vorbi si cu mama ta, ea stie mult mai mult si te poate ajuta! Sper ca ti-am fost de folos cu aceste informatii!