| FlorinaDavid a întrebat:

Buna, am o intrebare si curiozitate.In data de 25.11. 2017 mi-a venit ciclul, care a tinut pana ieri, 28.11. 2017. A curs normal, in ultima zi mai putin, doar ceva maro. Dupa ce mi s-a terminat am o senzatie de greata de numa. Am mai patit asa de 2 ori. Dupa terminarea ciclului am senzatie de greata care ma tine pana intru in perioada fertila.Chestia este ca luna aceasta in data de 07.11. 2017 am intretinut relatii sexuale.pot fi insarcinata?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca deja ai avut ciclul menstrual in 25.11. 2017, nu este cazul sa-ti pui problema unei sarcini.
Greturile pot avea dviverse cauze: stresul, indigestia, ficat sensibil, mal sau pietre la colecist, samd.
O vizita la medicul de familie ar fi mai nimerit, pentru a se stabilii cauzele adevarate.

| corbulalbrosu a răspuns:

Posibilitatea de a exista o sarcina chiar si doar ipotetica care sa fie instalata intr-un uter din care a fost eliminat endometrul printr-un proces menstrual care s-a desfasurat pe o perioada de 4 zile este de la extrem de mica la imposibila. Fiindca sexul din data de 07.11. 2017 a fost intretinut cu 18 zile inainte de data de incepere a menstruatiei, inseamna ca s-a produs chiar la ''granita'' dintre perioada nefertila/fertila adica in momentul in care probabilitatea de a se putea forma sarcina a fost extrem de mica de 8-10%, chiar si in situatia in care sperma ar fi ajuns in vagin. Exact din acest motiv se poate considera ca actuala menstruatie a reprezentat GARANTIA ca in proportie de peste 99, 9% ovulul NU afost fecundat si fiindca NU s-a produs sarcina si ENDOMETRUL pregatit pentru nidatie a devenit inutil si din acest motiv a fost eliminat din organism. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Răspunsul tău aici... Daca ramaneai gravida dupa actul sexual din 7.11. 2017, nu iti mai venea menstriatia in data de 25.11. 2017. Greata de care vorbesti este o reactie a organismului tau la sfarsitul menstruatiei. Deci, nu poti fi gravida.

| sofisis a răspuns:

Imposibil nu e. Dar nu avem de unde sa stim. Te poate elucida un test de sarcina.

| MissMoon a răspuns:

Acest răspuns nu ti l poate da decât un test de sarcina sau cel mai bine medicul ginecolog.Sunt șanse sa fi sau nu.