| FlorinaDavid a întrebat:

Buna, revin cu întrebarea legata de testul beta HCG. Daca in data de 07.11. 2017 am intretinut relatii sexuale fara protectie, când ar trebui sa imi fac analiza de sange, ca sa fie relevanta?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai devreme pe 22, dar de preferat pe 25

| corbulalbrosu a răspuns:

Testul de sarcina efectuat in laborator printr-o analiza de sange, pentru a avea rezultatul garantat ca este 100% valabil, se poate efectua incepand din a 11 zi de dupa data intretinerii sexului neprotejat. Este stabilit stiintific si medical ca cea mai lunga perioada (posibila) care poate sa treaca intre momentul in care a fost fecundat ovulul momentul procesului de nidatie este de 9-10 zile in 97-98% din cazuri. Din acest motiv testul beta-hCG se efectueaza de regula incepand cu a 11 zi de posibila sarcina. Sanatate!

| HazelEyes77 a răspuns:

Cam dupa 10 -11 zile de la contactul sexual sunt relevante analizele de sange pentru depistarea sarcinii.