| Laalla a întrebat:

Buna! Am o întrebare, sper sa nu ma credeți nebuna, dar sunt putin speriata. Am întreținut 2 contacte sexuale acum 12 săptămâni, ambele au fost protejate. A fost prima data pentru mine și de aceea sunt asa stresată. De atunci nu am mai întreținut contacte sexuale. De atunci menstruația mi-a venit de 2 ori însă mai slaba cantitativ, iar a 3a oară, respectiv acum 2 săptămâni, a fost foarte putina și maro, dar tot 6 zile.
Cum a fost prima oară pentru mine și eram stresată m-am gândit ca nu cumva sa se fi întâmplat ceva, deși prezervativele au fost verificate, și sa fi rămas însărcinată asa, dat fiind faptul ca menstruația mea era mai slaba, asa ca acum 2 săptămâni când am avut menstruația maro și putina (deci la 10 săptămâni după contacte) am făcut un test de sarcina ultrasensibil la prânz, care a ieșit negativ. Am repetat din nou testul săptămâna aceasta, respectiv alaltăieri, deci la 12 săptămâni după contact, de data aceasta din urina de dimineața, care a ieșit tot negativ. Ar mai trebui sa mai fac încă un test sau acestea sunt de ajuns și nu sunt însărcinată?
Probabil din cauza autosugestiei dar am impresia ca parca am pus un pic de burtica și parca am sânii mai dureroși si de asta ma stresez asa multcrying
Fără mișto va rog.

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Paranoia.

| dullcat a răspuns:

Buna.Menstruatia apare numai in lipsa sarcinii! Calmeaza-te si nu mai da banii aiurea pe teste de sarcina fiindca sansele sunt 0. Iar burtica nici nu devine vizibila de pe acum, deci nu iti mai imagina chestii care nu exista si amana astfel de distractii daca nu intelegi cum functioneaza.Ce varsta ai?

| Laalla explică (pentru dullcat):

Am 22 ani. Stiu ca menstruația nu apare în mod normal insa am auzit tot felul de cazuri in care femei au avut sângerări asemănătoare cu menstruația multe luni pe parcursul sarcinii și de asta m-am speriat

| dullcat a răspuns (pentru Laalla):

Menstruatia umple cateva (sau mai multe) absorbante zilnice, vine intr-o anumita perioada, are o culoare anume si in general e (sau ar trebui sa fie) destul de distincta fata de alte sangerari.

De citit cu mare atentie:

https://www.reginamaria.ro/......enstruatia

https://www.drmax.ro/articole/este-posibila-menstruatia-in-timpul-sarcinii