| fujiin a întrebat:

Am o întrebare urgentă. De aproximativ 3 săptămâni am dureri de stomac și alte simptome, medicul de familie bănuind ca e gastrită. Mi-a făcut trimitere la un medic internist. Azi am programare. Întrebarea este: dacă exista o posibila sarcina, aceasta se va vedea la ecografia făcută de medicul internist sau trebuie sa îmi fac o ecografie la ginecolog? Când am cerut trimitere, medicul a spus ca se vor vedea toate organele ca sa se afle care e exact problema, dar nu am întrebat și de chestia legată de sarcina. Teoretic dacă ar fi o sarcina, ar trebui sa se vadă la eco, nu? Sau nu o sa îmi facă și la burta, o sa îmi facă doar in partea superioară a abdomenului? Mulțumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca la ecografie se vede o sarcina!
Iar un internist daca-ti dace ecografie, vede toate organele interne, inclusiv ovare, trompe, vezica urinara samd

| CodrutElian1990 a răspuns:

De regula se face toata burta. Nu stiu daca o sarcina de 3 saptamani se poate vedea. Cred ca numai dupa 3 luni.