| SimonaGP a întrebat:

Am o mare problemă si as avea nevoie de niste păreri. Am luat postinor, doua doze la un interval de aproximativ o luna. La o luna dupa asta mi-a venit ciclul, adica in iulie si de atunci nu mi-a mai venit si suntem in octombrie. Mentionez si ca eu aveam un ciclu neregulat si se mai întâmpla sa nu îmi vina o luna dar acum a trecut foarte mult timp. Pot două pastile luate in aceeasi lună sa deregleze ciclul atât de mult sau am eu o problema?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din pacate greselile de natura celei comise de tine pot avea repercursiuni dintre cele mai grave, care in afara unor dereglari hormonale extrem de intense si de lunga durata, uneori pe perioade de mai multe luni, insa si mai grav exista si posibilitatea de a se instala sterilitatea care in multe cazuri poate sa devina permanenta, definitiva. Singura solutie in acest moment este cea de a apela la serviciile unui/unor medic/i endocrinolog care in colaborare cu un medic ginecolog specialist sa-ti efectueze setul complet de analizele hormonale si in baza rezultatelor obtinute sa iti prescrie un tratament de recuperare si incercarea de repornire/reintrarea in activitate a glandelor endocrine prin folosirea unor produse hormonale care sa refaca echilibrul hormonal natural si pe cat posibil un ciclu menstrual catusi de cat constant/normal. Poate ca aceasta intamplare va avea darul de a le deschide ochii si mintea celor care isi administreaza "dupa ureche" acele bombe hormonale care pot deveni extrem de periculoase pentru organism pentru tot restul vietii. Multa sanatate!

| SimonaGP explică (pentru corbulalbrosu):

Deci care ar fi sansele sa imi revina ciclul menstrual? Si cam cat costa o consultatie la ginecolog?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru SimonaGP):

O consultatie de obicei costa intre 80-120 de lei. Doar pe baza rezultatelor analizelor hormonale se poate depista care glanda/glande endocrine este/sunt afectate si in ce mod si cu ce produse se poate actiona pentru a o/le repune in functiune. Te-as sfatui sa discuti neaparat concomitent cu un medic endocrinolog si un medic ginecolog. Daca se poate sa fie pe cat posibil specialisti in domeniile lor, de regula multi conlucreaza in echipa. Sansele de reusita depind de foarte multi factori printre care se numara functionarea si sanatatea generala a intregului tau organism.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Doua pastile luate in aceeasi luna pot chiar sa induca menopauza precoce definitiva (am vazut la o fata de 19 ani care luase doua pastile, la interval de 4 luni si ceva). Este complet interzisa administrarea acestui tratament la interval mai mic de 6 luni, relativ interzisa (numai in cazuri de maxima urgenta, gen viol) la interval mai mic de 8 luni. Niciodata nu se ia in aceeasi luna doua doze, viata si integritatea sunt puse atat de mult in pericol incat practic nu exista nici o sansa sa scapi nemutilata dintr-o asemenea incercare.
Trebuie sa te prezinti urgent la cel mai bun ginecolog la care ai acces (poate ar fi intelept sa te gandesti la un ginecolog dintr-o clinica mare din Occident, cu conditia sa ai posibilitatea financiara sa ramai acolo macar 4-5 luni pentru invetsigatii si tratament). Desi a trecut ata de mult timp, este posibil sa se mai poata face ceva. Nu zic ca vei mai duce o viata normala, dar poate reusesti sa iti recapeti menstruatii, ciclurile hormonale si poti spera chiar ca intr-un viitor oarecare poti incerca chiar o sarcina (in momentul actual este nerecomandat, din cauza riscului de tumori si malformatii la copil, chiar peste 20 de ani de la administrare).

| SimonaGP explică (pentru Brigaela):

Am mentionat ca mi-a venit ciclul in luna urmatoare dupa ce am luat pastilele

| Brigaela a răspuns (pentru SimonaGP):

A durat mai mult pana efectele adversa sa se simta, distructia ovariana nu se intampla imediat.
Tinand cont ca dupa administrarea pilulei de a doua zi pot interveni efecte foarte grave, de aceea femeia este, timp de cam doi ani, intr-o situatie dificila si periculoasa si trebuie sa se prezinte la medic imediat ce are o dereglare menstruala, acceptandu-se ca interval optim maxim a cincea zi de intarziere, rezulta ca a trecut enorm de mult din momentul optim, care era probabil pe la sfarsitul lui august.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Practic ai luat doua bombe hormonale intr-o luna, organismul tau probabil este complet dat peste cap si doar un consult medical iti va lamuri problemele

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ai peste 16 ani, de regula te va primi orice medic ginecolog fara sa fii insotita de parinti. Este recomandat sa fii insotita de o prsoana insa nu neaparat adulta. O consultatie simpla este in functie de renumele/reputatia medicului respectiv si incepe cam de la 80 de lei iar cu ecografie minim100 lei, iar o ecografie transvaginala are pretul de minim 120-150 de lei. Sunt cabinete ginecologice care accepta trimitere de la medicul de familie, si in acest caz preturile pot fi mult mai mici, iar la cabinetul ginecologic din spital pe baza de programare, poti beneficia de servicii chiar gratuite. Multa sanatate. Un exemplu de tarife poti gasi pe urmatorul site : http://www.ginecomed.ro/tarife-servicii/ginecologie.html