| Ioanastefanianela a întrebat:

Am o mare problema și caut un răspuns la întrebarea mea. În decembrie menstruația mea a venit în 25-26. În luna ianuarie nu a venit deloc. Iar acum suntem în luna februarie (9feb) și tot nu da nici un semn. Eu am făcut dragoste (neprotejat) cu iubitul meu dar el nu a ejaculat înăuntru. Menționez ca menstruația mea nu e regulata dar deja e prea mare întârzierea. Am făcut un test de sarcina săptămâna trecută și mi-a ieșit negativ. Va rog sa îmi răspundeți serios fără comentarii rautacioase. Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri!

16 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la un consult ginecologic, acolo medicul te va consulta si i ti va pune diagnostic nu noi. Ce varsta ai?

| Ioanastefanianela explică (pentru CristiDinBucuresti):

17, peste câteva luni 18. Și sunt în Germania. Și nu știu dacă pot merge fără măcar unul din părinții mei. Deocamdată as vrea sa știu dacă sunt sau nu însărcinată și după sa le zic, sa nu fie o alarma falsa

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Ioanastefanianela):

Nu ai deunde sa stii fara sa i ti confirme medicul daca esti insarcinata sau nu, iar pentru asta trebuie sa vi in țară.

| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina se face DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.
La cate zile ai facut tu testul?
Oricum, aici nu se discuta de vreo intarziere, atata vreme cat este ciclul neregulat, putand sa vina si dupa cateva luni, dar unica solutie ramane testul de sarcina DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.

| Ioanastefanianela explică (pentru Violleta2022):

Ciclul meu întârzia maxim 10 zile, cum e normal. Acum deja e prea mult

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ioanastefanianela):

Cand ai ciclul neregulat asa cum il ai tu, nu se poate vorbi de intarziere, fiindca vine cand vrea el, dupa 1 saptamana ori dupa 1-2 luni, indiferent de faptul ca inainte venea dupa 10 zile, fiindca nu exista nimic "normal" la ciclul neregulat.
Ti-am expicat, un ciclu neregulat NU se succede lunar la acelasi numar de zile!
In orice caz, daca ai avut si sex neprotejat in ultimile 3 saptamani, ai toate sansele sa fii insarcinata.
Cand ai ciclu neregulat NU faci niciodata sex neprotejat, tocmai ca nu se poate stii niciodata cand este ovulatia si poti ramane gravida.
Fa un test de sarcina, dar NUMAI DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala!

| Ioanastefanianela explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc din suflet!

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca testul de sarcina a fost efectuat dupa ce au trecut mai mult de 21 de zile fata de data la care a fost intretinut ultimul act sexual neprotejat (In Ianuarie, la inceput), rezultatul obtinut care este NEGATIV poate fi luat in considerarea si apreciat ca fiind in proportie de peste 99% VALABIL, VALID si CORECT este exclusa posibilitatea de a exista o sarcina instalata in uterul tau.
Iar in acest caz reiese ca ciclul tau menstrual este de tip foarte NEREGULAT sau chiar DEREGLAT si acest aspect se datoreaza faptului ca intreaga activitate hormonala din organismul tau este complet data peste cap de functionarea incorecta a una sau mai multe glande endocrine.
Fara a fi consultata in mod real si fara a fi cunoscute rezultatele constatate, se poate doar presupune ca ciclul tau menstrual are de fapt caracteristica principala de a fi neregulata din totdeauna sau doar in ultima vreme din motive medicale care au provocat dereglarea activitatii hormonale. Astfel ca se poate presupune ca de fapt este posibil ca ovarele tale sa fie afectate de asa numitul sindrom al ovarelor chistice sau polichistice (SOPC) si din acest motiv, ovarele fiind mai mult sau mai putin bolnave, nu reusesc sa maturizeze si sa elibereze ovulul dupa un anumit timp precis stabilit. Din acest motiv ciclul menstrual devine NEREGULAT cu lungimi imposibil de anticipat. Chiar de la inceput trebuie sa stii ca ciclul menstrual NU este influentat, modificat sau conditionat de factori externi. Pornirea menstruatiei este dirijata STRICT hormonal si din acest motiv pot sa existe cicluri menstruale REGULATE dar la fel de bine si din pacate cele mai multe cicluri menstruale sunt de fapt cele NEREGULATE. Caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este insasi IMPREDICTIBILITATEA, privind atat momentul de incepere/producere a menstruatiei cat si anticiparea lungimea ciclului menstrual, fiindca nu exista un reper fix fata de care sa se poata calcula/prezice sau determina atat ziua de ovulatie cat si a perioadei fertile. In situatia prezentata in intrebarea ta, se poate afirma fara greseala ca este vorba de o dereglare hormonala destul de importanta, situatie care apare si care se poate produce doar din cauza activitati foarte proaste si incorecte a uneia sau a mai multe glande endocrine.
Fiindca o alta caracteristica a ciclului menstrual NEREGULAT este de asemenea si IMPREVIZIBILITATEA, reiese ca lungimea ciclului poate sa difere de la un ciclu la altul si diferentele sa fie chiar foarte mari uneori chiar de multe saptamani sau luni. Aceste modificari privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data se datoreaza dereglariilor hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, etc.) care nu produc la timp si in cantitatile normale si intr-o proportie echilibrata a celor doi hormoni feminini estrogen si progesteron. Aceste deficiente hormonale provoaca ovulatii imprevizibile care pot sa aiba urmari prin producerea unor menstruatii atipice, slabe cantitativ, de regula imprevizibile, imposibil de a fi determinate exact. Aceasta situatie destul de neplacuta poate fi remediata doar medical, prin efectuarea unui set complet de analize endocrinologice si pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, va fi in stare sa analizeze si sa determine situatia reala/exacta si sa iti indice tratamentul hormonal de urmat pentru a incerca sa ti se regleze ciclul menstrual. In caz contrar toata viata ta te vei confrunta cu dereglari din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu teama constanta/permanenta si stresul provocat de teama de a nu apare o sarcina nedorita dupa inceperea vietii sexuale. Probabil ca orice medic ginecolog specialist dupa o consultatie serioasa iti va prescrie folosirea de pastile anticonceptionale o anumita perioada de vreme pentru a se regla ciclul menstrual. Multa sanatate!
P.S. Acceseaza si citeste si urmatorul raspuns :
https://www.tpu.ro/......cinata-cu/

| Emilian65 a răspuns:

Pentru linistea voastra consulta un medic ginecolog. El este in masura sa iti spuna daca esti sau nu gravida.

| ancaval a răspuns:

Testul l-ai făcut săptămâna trecută, dar cu el când ai fost?

| Ioanastefanianela explică (pentru ancaval):

Nu s-a întâmplat.o singura data.

| ancaval a răspuns (pentru Ioanastefanianela):

Am întrebat când te-ai culcat cu el? Să știu dacă e valabil testul. Testul se face după vreo 3 săptămâni de la contactul sexual.

| Ioanastefanianela explică (pentru ancaval):

In ianuarie, la inceput

| ancaval a răspuns (pentru Ioanastefanianela):

Mai fă un test.

| Ioanastefanianela explică:

Ciclul meu venea în fiecare luna dar la diferențe mari de zile. Dar venea în fiecare luna. Și probleme medicale nu cred sa am niciodată nu s-a pus problema.