| anonim_4396 a întrebat:

am o problema si sunt foarte agitata. Luna trecuta (decembrie 2010) mi-a venit menstruatia pe data de 24 iar luna aceasta nici pana astazi nu mi-a venit. 30 ianuarie. Am facut sex cu prietenul meu neprotejat dar el nu a ejaculat inauntru. Este vreo sansa sa fiu insarcinata sau e doar o intarziere? :-s

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Metoda de protectie pe care o folositi voi are un risc de cam 30% pe luna (de aceea este strict rezervata cuplurilor casatorite, in viata carora un copil nu ar fi o nenorocire). Asa ca sunt sanse bune sa fii insarcinata (30% nu e deloc de neglijat). Intarzierea este deja suficient de mare ca marti dimineata sa poti face un test de sarcina din prima urina de dimineata. Daca e negativ, atunci mai repeta-l peste 2-3 zile, in aceleasi conditii. daca si ala e negativ, situatia este chiar grava. Fiindca o intarziere atat de mare in absenta sarcinii este un semn important de alarma si impune consult ginecologic pentru depistarea cauzelor (de obicei dereglari hormonale care necesita tratament).

5 răspunsuri:
| ELLSSA a răspuns:

Si lichidul seminal contine spermatozoizi, dar nu atati de multi ca si sperma. Exista sansa de a ramane si asa insarcinata. Un test de sarcina, te rog!

| roxydulkica a răspuns:

40%

| gabitza_4576 a răspuns:

Posibil sa fii insarcinata tongue mai bine iti cumperi un test de sarcina :*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti insarcinata nene daca tia intarziat atat laughing))

| MishuKm a răspuns:

Este posibil ca fie doar o intarziere, am prietene care au patit acelasi lucru. Cel mai bine, mergi la ginecolog iar dupa vei stii sigur!