| emilia21 a întrebat:

Buna am o nelamurire, dupa atata timp am reusit ieri sa merg la un ecograf, din afara orasului meu, si cand am ajuns acolo, o doctorita mi-a facut ecografia si mi-a spus ca sunt insarcinata in doua luni, dar mi-a zis ca ar fi bine sa ma duc si la mine in oras, asa ca m-am dus in dimineata asta, si l-am facut dar surpriza doctorita de aici mi-a spus ca am endometrul ingrosat si ca nu se vede sarcina, acum nu stiu ce sa mai zic, sunt neclara! nu stiu pe cine sa cred, pe prima doctorita sau a doua. eu tin sa cred ca prima m-a intrebat mai multe despre viata mea, si ultimele mele cicluri inainte de sarcina, voi ce credeti! ma puteti sfatui ce as putea face sa ma conving ca sunt insarcinata, exclus testul de sarcina, ca l-am facut si a iesit doua liniute!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Dacă testul de sarcină a ieşit pozitiv nu mai rămâne decât să faci o analiză de sânge, acolo iese hormonul sarcinii, este cel mai sigur aşa.
Răspunsurile noastre sunt orientative!
Pa, pa.

7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Daca ti-au iesit 2 liniute la testul de sarcina, sigur esti gravida. Totusi, la2 luni embrionul se vede foarte bine la ecograf. nu poate fi trecut cu vederea. decat... daca nu e localizat in uter, ceea ce ar insemna ca ai o sarcina extrauterina. dar ai avea dureri de burta. sarcina extrauterina e o urgenta chirurgicala. dar, cum nu ai spus nimic de dureri, nucred sa ai asa ceva. in concluzie: fa-ti o ecografie la un medic specialist GINECOLOG si e foarte important sa ai vezica urinara PLINA la momentul ecografiei.

| emilia21 explică:

Multumesc legiuitoarea, dar mai vreau sa stiu ceva, mai sunt si ecografi care sa de-a gresit, eu ma gandesc ca am facut doua una dupa alta si poate de aia nu mi-a iesit, mama mea asa zice, ca nu trebuiau doua! tu ce zici?

| emilia21 explică:

Buna la toti nu este extrauterina in mod sigur, cred ca nu puteam duce o asemenea sarcina pana in saptamana 11, si o zic ca am citit multe despre ea, ce pot zice de doctorite, prima a fost mai batrana in jur de 45-50 de ani, iar a doua putin mai tanara, desigur ca am facut si control ginecologic, acum o saptamana acolo la fel mi-a zis ca am uterul marit de 68 mm, iar inainte avem cel mult 56, deci pot zice ca si acolo s-a vazut, asa mi-a spus doctorita, iar daca nu pot afla anul asta ce se intampla cu mine, luna viitoare ma duc inapoi sa ma vada doctorita, asa mi-a spus, ca ma tine ea sub observatia ei. nu am nici un fel de durere, in afara ca dimineata mie greata foarte mult si ametesc, si am pus si 1 kg in plus!

| zorialbi a răspuns:

Si eu cred ca esti insarcinata, din ce ai povestit. Multa sanatate si sa ai un copilas frumos si sanatoshappy

| Atotstiutorul a răspuns:

Du-te peste granita si fa-ti testul. aici in Romania nu e decat un singur oras Bucurestiul restul sunt numai comune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună din nou.
Ecografe poţi face câte vrei pe zi, nu sunt dăunătoare sănătăţii, ele sunt pe bază de ultrasunete, nu raze X.
Mai mergi şi la al treilea şi vezi ce spune. Dacă menstra nu a venit, sarcină este.
Baftă şi sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Emilia, dpa cum am patie eu cu boala mea, daca te mai duci la un doctor, iti va spune ca ai extrauterina, si daca te mai duci la unul iti va spune ca ai ramas cu un extraterestru.sincer, la o sarcina, nu credeam in viata mea ca o sa aud doua pareri, diferite.si la ecograf.doctoritele astea erau foarte tinere? ca, s-au cumparat diplomele prin facultati de medicina precum carnetele de conducere, la circulatie.vezi si tu care e cea mai sigura varianta, dar cauta un doctor cu experienta.ca e jale.eu an trei simptome, de vreo 20 de ani si mi s-au pus 5-6 diagnostice, m-au operat si de apendicita la urgenta.si tot asa.ai grija cu micutul.