| coco64 a întrebat:

Am facut ecografie sa vad daca as avea sarcina peste menstruatie. Faza e ca luna trecuta imi venise ciclu, dar acum nu, imi intarzie de 11 zile. Doctorita mi a zis ca as avea insuficienta de progesteron. Luna trecuta mi a iesit testul de sange pentru sarcina negativ. Doctorita mi a zis ca daca luna trecuta a iesit testul negativ e clar ca nu sunt insarcinata.Mi a facut ecografia si mi a zis zis ca e insuficineta de progesteron.Ma gandesc ca daca ramanem, acum eram in luna a 2 a si plus de asta se vedea la ecograf, nu? Plus ca as fi avut simptome. Doctorita nu mi a zis nimic de vreio sarcina.Se vedea la ecograf daca as fi fost?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se vedea la ecografie sarcina. Trebuie sa-ti tratezi insuficienta progesteronica, este ceva serios care iti poate afecta posibilitatea de a avea copii in viitor.

| coco64 explică (pentru Brigaela):

Mi-a dat sa iau niste pastile pentru a imi veni menstruatia. Le iau 10 zile, asa a zis

| Brigaela a răspuns (pentru coco64):

Duphaston, probabil. Acesta este doar un tratament de moment, care sa iti provoace o falsa menstruatie asa incat sa nu sufere modificari endometrul si sa-ti ofere timp de analize si alte diagnostice. Trebuie sa te vada si un endocrinolog si sa faci un set complet de analize hormonale. Abia apoi vei sti exact care este problema si cum o poti trata pe termen lung. Fiindca 10 zile de Duphaston iti vor provoca o singura menstruatie falsa, dupa intreruperea lui, dar n-o sa iti rezolve problema de fond.

| GheNsS a răspuns:

Nai greturi, balonari, dureri de cap, pofte sau ai vomitat deci nu esti insarcinata iar ce ai tu se trateaza respecta ce ti-a zis doctorita! O sa i-ti revi in 3 4 sap. Bafta

| coco64 explică (pentru GheNsS):

Ba da ma doare capu dar nu vomit sau am greata.Doctorita a zis ca e normal sa ma doara capu pentru ca trebuie sa mi vina ciclu

| Gunther a răspuns:

Poate! Funda?