| anaoprea a întrebat:

am o nelamurire in ceea ce priveste ciclul mentrual. mie de obicei imi vine la sfarsitul lunii pe 29, 30,[31] sau 1...cam asa vine mereu.problema este ca eu nu stiu daca asta e un ciclu regulat sau nu. spre exemplu, acum 2 luni mi-a venit pe 30, iar luna asta pe 28.in ce categorie ma incadrez? am ciclu regulat sau neregulat? citesc tot felul de articole, iar toata lumea vorbeste despre asta, insa eu nu stiu exact ce inseamna. a avea ciclu regulat inseamna ca trebuie sa mi vina exact in aceeasi zi in fiecare luna? pentru ca mie nu mi se intampla asa, insa stiu intervalul de timp in care trebuie sa mi vina.
ASTEPT RASPUNSURILE VOASTRE.
MULTUMESC ANTICIPAT!

Răspuns Câştigător
| by3nkwtssa a răspuns:

Buna skumpa meakissciclul tau este neregulat daca nu iti vine in aceeasi data:Xdar daca spui ca iti vine cam la zile consecutive inseamna ca esti intre si intre sa zicem regu-neregulatlaughingsau asa ceva.ma prostesc. dar cam asa este:Xsper sa dai funditabatting eyelashes

8 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Eu o sa fiu scurta si la obiect cum a fost ginecologul mamei: Regulat inseamna sa iti vina in fiecare luna! Doar atat, nu trebuie sa fie in niciun caz in aceiasi zi ca sa il numesti regulat!

| lorycykcl a răspuns:

Un ciclu menstrual normal are 28 de zile, deci daca intervalul dintre ciclurile tale e de 28 de zile ai un ciclu regulat, daca oscileaza intre 28 si 29 de zile e neregulat, iar daca intervalul e mai mare e clar neregulat (crede-ma ca stiu ce spun)

| lorycykcl a răspuns:

Si inca ceva un ciclu devine regulat cel mai devreme dupa 2 ani

| vaa a răspuns:

Daca esti la inceput. adica ti a venit bde mai putin de un an. da e neregulat. asa era la mine!
da' daca ai peste un an. poate ai racit. Sunt raceli usoare care provoaca asta.
happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciclu menstrual regulat e atunci cand iti vine pe aceeasi data dar nu in aceeasi zi

| anaoprea explică:

Da...am inteles asa in mare cum sta treaba...eu am ciclu de pe la 13 ani.acum am 18.deci,itnre timp cred ca s -a cam regulat.sau nu situ, asa cred.si treaba cu raceala s-ar putea sa fie adevarata pentru ca de multe ori ma doare jos ingrozitor cand se apropie.asa mi-a spus si mama.
oricum va multumesc mult de tot pentru raspunsuri!:*

| anaoprea explică:

Am dat fundita by3ncwtssa!smug

| anaoprea explică:

Am 18 ani iar acum 2 zile mi am inceput viata sexuala. O
Problema nu este ca mi-am inceput viata sexuala, pentru ca eu ma simteam pregatita.ToTul a inceput la el acasa.Am inceput sa facem sex protejat bineinteles, dupa care el a ejaculat in prezervativ.Totul bine si frumos pana aici. S-a dus la baie, s-a spalat, iar apoi am continuat cu un alt prezervativ bineinteles. A doua partida a durat mult mai mult decat prima fara ca el sa ejaculeze.Deloc...absolut deloc.Numai ca la un mom il simt cum se retrage foarte repede, iar cand l am intrebat ce s aintamplat mi a spus ca s a rupt prezervativul.Bineinteles ca m am speriat ingrozitor, insa el incerca sa ma linisteasca spunandu mi ca nu s a intamplat nimic pentru ca nu si a ''dat drumul deloc''. Mi a spus ca a mai facut sex neprotejat.si nu s a intamplat nimic cu fetele respective.Numai ca eu, fiind virgina.sunt f speriata si mi e frica sa nu cumva sa fiu insarcinata.Trebuie sa mentionez ca eram in ultima zi de menstruatie. Mi e foarte frica! Acum si daca astept sa mi vina ciclul, dar daca as fi insarcinata oricum nu am alta solutie decat avortul. Mi e groaza numai cand ma gandesc.Astept raspunsurile voastre, daca nu sigure, macar sa fie de la persoane cu experienta. Apropos, nu ma criticati tpr ce am facut pentru ca amandoi am fost perfect contienti de ceea ce facem, ne doream asta amandoi, doar ca s a intamplat ce s a intamplat.Multumesc anticipat!:*