| anonim_4396 a întrebat:

de aseara am observat pe slip o secretie de culoare maronie,dar foarte putin spre rosu...
Mie menstruatia imi vine de obicei la jumatatea lunii, sau aproape de sfarsitul lunii(nu am ciclu regulat)

Ma intreb luna asta sa-mi vina mai devreme sau este vreo infectie?/sadMentionez ca am avut menstruatie pe data de 22 iunie ..calculand 6 zile...acum este inceputul lunii..ma gandesc ca or fii "resturi" d ela ciclul anterior...sau trebuie sa mi vina..sau este vreo infectiecrying(? astept raspuns urgent.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Acea secreţie maronie ( brun-roşcat ), precum şi acele dureri abdominale PREVESTESC venirea menstruaţiei - deci, poţi sta LINIŞTITĂ!

Dar, având în vedere că ai ciclu neregulat, ar mai putea dura chiar şi o săptămână...

Deci, multă răbdare!

Am văzut ( din întrebările anterioare ) că ai 15 ani şi jumătate - deci, la vârsta asta sunt "NORMALE" dereglările ciclului menstrual!

Apoi, dacă şti că NU ai făcut sex "neprotejat", NU ai de ce să-ţi faci griji!

Am citit şi întrebarea anterioară, unde menţionai durerile abdominale "specifice" - coroborate cu aceste secreţii maronii - sunt semne care prevestesc VENIREA menstruaţiei!

Deci, poţi fi liniştită că nu e altceva!

Dacă vrei să fi mai sigură, trimite-mi ( te rog, prin mesaj privat ) datele ciclului pe ultimele 6 luni ( din ianuarie încoace ) şi îţi calculez EU ovulaţia şi perioada FERTILĂ ( asta deoarece am întâlnit MULTE fete/femei care GREŞEAU la acest "calcul"; NU zic c-ar fi cazul tău, dar poate sunt mai utile 2 păreri... )!

Dacă nu, atunci fă-o tu, conform metodei postată/explicată pe saitul la care ţi-am dat linkul ( vezi mai jos )!

În primul rând, e foarte IMPORTANT ca din momentul ÎNCEPERII vieţii sexuale ( sau CHIAR mai repede ), să ţi un CALENDAR SPECIAL ( doar pentru ciclul menstrual, pe care să nu notezi altceva ) : în acel calendar să-ţi notezi, ÎN FIECARE LUNĂ, prima zi de ciclu ( cu pix roşu ) şi apoi ultima zi de ciclu ( cu pix albastru )!

Nu se ştie când ai nevoie de el...

Metoda calendarului se bazeaza pe cunoasterea zilelor in care femeia este fertila, zile in care daca au loc contacte sexuale neprotejate, se poate produce o sarcina. In aceasta perioada fertila, daca nu se doreste o sarcina se evita contactele sexuale, sau se poate recurge la alte mijloace contraceptive.

Pentru a se putea folosi cu succes metoda calendarului este necesar ca femeia sa tina o evidenta precisa a ciclurilor ei menstruale pe o perioada de minimum 6 luni.

Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia ( numita si ziua 1).

Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare.

Un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu.

Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 de zile, si bineinteles exista si exceptii.

Daca pe toata aceasta perioada durata ciclului menstrual este constanta, adica variata maxima este de 1 zi, inseamna ca ai un ciclu menstrual constant.

Daca in fiecare luna durata ciclului tau este diferita se considera ca ai un ciclu menstrual neregulat.

Daca ciclul tau menstrual are o variatie mai mare de 7 zile este bine ca urmarirea ciclului sa se intinda pe o perioada mai mare de timp

Sursa: http://www.mamicamea.ro/......eptie.html

Dacă, TOTUŞI, acea secreţie maronie/brun-roşcat va persista mai mult de 2 săptămâni - sau îşi va schimba caracteristicile ( culoare sau miros ); ori va fi însoţită de dureri, eventual o secreţie cu miros deranjant, mâncărimi, usturimi, etc. – acestea POT fi semnul unei INFECŢII!

În acel caz RECOMAND să mergi URGENT la un control ginecologic, pentru a-ţi recolta o cultură din secreţia vaginală - iar în urma analizei vei afla EXACT ce infecţie este şi vei primi tratamentul aferent!

Pentru analiza secreţiei respective, e recomandat să nu te speli local ( nici duş ) 1-2 zile înainte. Deci cu o zi înainte NU faci duş/baie şi nu te speli local ( nici cu apă, nici cu alte loţiuni de igienă intimă... ) şi în ziua următoare ( dimineaţa ) te duci la ginecolog ( bine-nţeles, faci o PROGRAMARE întâi, ca să şti în ce zi poţi fi consultată )! O să-ţi ia ( pe o lamelă ) cultură din secreţia respectivă şi o va analiza, apoi o să-ţi dea tratament!

Sper că aceste explicaţii să te ajute; dacă mai ai alte nelămuriri, nu ezita să mă întrebi şi voi încerca să-ţi răspund cât mai OBIECTIV!

Dacă consideri că ai de întrebat ceva mai INTIM şi nu se poate posta pentru public, atunci poţi să-mi trimiţi mesaj PRIVAT ( din secţiunea Mesaje ) şi promit un răspuns cât mai COMPLET!

Pentru a primi răspuns la mesajul privat, verifică-ţi setările profilului - Intră în Meniu la "Editare profil" şi la rubrica "Vreau să primesc mesaje de la" SETEAZĂ : toţi membrii TPU, apoi dă-mi un mesaj privat!

| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

Nu am facut sex pana acum...si "secretia aceea" nu miroase..are cam acelasi miros ca al secretiei normale..cred ca sunt resturile ramase de la ciclul trecut..deoarece am observat ca,"chestiile" seamana cu niste vase micuute de sange.(ca cele din timpul ciclului)..doar ca sunt maronii..asa cum imi sunt cele de la inceputul sau sfarsitul menstruatiei.:-)multumesc de raspuns.o sa-mi fac acel calendarhappy

| AnElIkE a răspuns:

Kati ani ai? si vezi ca sunt dereglari si in plus mai sunt si scurgeri... eventual s-ar putea sa-ti vina daca te doare si burtica