| Pauladani22 a întrebat:

Buna tpu.Am ciclu neregulat daca imi întârzie 2-3 săpt. si dupa ciclu imi vine la sfârșitul lunii inseamna ca nu sunt gravidă? Multumesc!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, ai ciclul neregulat, asa cum iti vine tie.
la un ciclu neregulat nu se poate calcula niciodata perioda ovulatiei, fertila si nici urmatorul ciclu, asadar, toate partidele sexuale trebuiesc facute cu prezervativ.
Daca ai avut sex fara prezervativ, atunci ai toate sansele sa fii gravida!
Ca sa aflii daca esti gravida, trebuie sa faci un test de sarcina DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.

In ce priveste CICLUL de tip REGULAT - acela se succede fix la acelasi numar de zile in fiecare luna.

| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar daca menstruatia porneste cu o destul de mare intarziere, dar pe urma desfasurarea sangerarii se produce cam in aceleasi conditii care sunt cam la fel/similare cu menstruatiile pe care le-ai avut pana acum d.p.d.v. atat al numarului de zile, dar si al cantitatii de sange eliminat, al fluxul zilnic de scurgere, a culorii, aspectului, mirosului, etc. atunci in proportie de 99, 9% se poate considera ca menstruatia este autentica, ceea ce indica faptul ca in mod absolut sigur NU exista nicio sarcina in uter. Multa sanatate!

| Pauladani22 explică (pentru corbulalbrosu):

Ciclurile imi.vin in fiecare luna in diferite dăți.

| Andreeush a răspuns:

Nu ești gravidă ci ai un ciclu neregulat.

| Sofer a răspuns:

Exact cum ai spus. Nu ești gravidă.