| anonim_4396 a întrebat:

Bună, am o neliniște sufletească.
Am 20 de ani, iar de 4 luni sunt împreună cu un băiat de 23. Treptat am ajuns să țin tot mai mult la el imi transmite o stare de liniște, iar oriunde as fi cu el mă simt acasă.
E primul baiat din viata mea din toate punctele de vedere si il iubesc pentru modul în care mă face să mă simt, dar si pentru sufletul său. Stiu că tine la mine, mi-a dovedit asta prin lucrurile si sacrificiile pe care le face pentru mine, simt că e sincer, dar nu stiu dacă si el mă iubește, nu mi-a spus niciodată, iar mie mi-a fost frică să îi spun pentru că nu vreau să se simtă obligat să o facă si el.
Îmi spune că îi sunt dragă si ca sunt speciala pentru el, mă întreabă in fiecare zi cum mă simt, dacă am mâncat si să mă îmbrac bine când ies si ne susținem reciproc în carierele noastre, iar relația noastră e bazată pe încredere si comunicare.
El a avut în liceu o relație de aproape doi ani cu o fata pe care a iubit-o foarte mult, dar care l-a rănit extrem de tare, iar de atunci a avut mai multe aventuri până să fie împreună cu mine. A încercat mult timp să mă cucerească până am acceptat să fiu cu el si mi-a spus atunci că sunt prima fata de care s-a atasat după atata timp si că niciodată nu a întâlnit pe cineva ca mine si chiar nu vrea să mă piardă.
Il cred, dar stiu că niciodată nu voi putea concura cu fosta lui, tot ce îmi doresc e să mă iubească măcar jumătate din cât a iubit-o pe ea si nu stiu ce să fac. Nu vreau să-i ocup ei locul, uneori o urăsc pentru tot ce i-a făcut, alteori mă bucur că s-a întâmplat astfel pentru că am ajuns să-l cunosc, simt si o urma de gelozie pe ce au avut ei, stiu că nu ar trebui, el nu mai are acum sentimente pentru ea, nici măcar nu se gândește la ea si mi-a spus ca nu am de ce să-mi fac griji. Tot ce vreau e iubirea lui.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varste ave ti voi?

| Violleta2022 a răspuns:

Evita sa mai faci comparatii cu o fosta de-a lui, ca nu-i normal si nici sanatos!
Evitati pe cat posibil sa vorbiti de fosti iubiti din trecut, pentru ca nu face bine nimanui, dimpotriva, poate readuce in viata voastra momente triste, care va pot distruge relatia.
Daca il iubesti, arata-i fara retineri cat si cum, ca el sa simta si sa se convinga, daruindu-se de asemenea tie.
Foloseste-ti crierasul inainte sa dai curs unei crize de gelozie, fiindca gelozia este o boala phisica grava, care duce numai la suferinta si despartiri.
Nu da cu piciorul unei relatii, fiindca nu face sens sa fii geloasa pe o relatie demult incheiata si care nu te va ameninta niciodata.
Ca sa va fie bine si sa fiti fericiti, eliberati-va de stafiile trecutului, in speta fostii iubiti si iubite, hotarand sa nu-i mai aduceti in discutiile voastre niciodata "fostii", ca nici unul sa nu se simta jignit sau ofensat.
Lasati trecutul in si traiti-va prezentul, ca sa fiti fericiti!

| Emilian65 a răspuns:

Daca va iubiti cu adevarat, continuati relatia asa cum doriti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te compara cu fosta lui iubita, fii mai buna, vorbestei cu mila, impresoineazal, fai surprize, daca va iubiti amadoi, continuati relatia si poate cu fosta lui iubita nu se impaca si apoi au devenit iubiti peste un timp, asa ti se poate intampla si tie acum sa te ignore si apoi sa te placa din ce in ce mai tare, uita de trecut si gandeste-te mai mult in viitor, sper ca te-am ajutat happy