| anonim_4396 a întrebat:

Bună, am o problemă mai delicată. Am 20 de ani, iar de aproape două luni sunt împreună cu un băiat de 22 de ani.
Niciodată nu am ținut atât de mult la cineva, lângă el am un sentiment de liniste. Mi-a spus că sunt foarte importanta pentru el, că sunt cel mai bun lucru care i s-a întâmplat si că sunt foarte importantă pentru el, simt asta, îmi arată prin faptele sale si sacrificiile pe care le-a facut pentru mine.
Eu sunt virgina, iar el stie si respectă asta si a fost dispus să mă aștepte, niciodata în tot acest timp nu mi-a bătut apropouri sau nu m-a presat.
Eu simt că sunt pregătita să fac pasul acesta cu el, nu stiu ce ne rezerva viitorul, dacă vom fi împreună in continuare, dar stiu sigur că indiferent de orice vreau ca el să fie primul. Am discutat si cu el, mi-a spus că trebuie să fiu în totalitate sigură si pregatită de asta că el nu are cum să-mi influențeze decizia si orice as face, să nu regret.
Ar trebui să nu mă grăbesc si să aștept să mai treacă timpul?
El nu mi-a spus că mă iubește, stiu că tine la mine, dar nu stiu dacă a ajuns să dezvolte sentimente atât de puternice într-un timp relativ scurt.
Ar trebui să aștept până o face, iar după să trecem la pasul următor?

9 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Ar trebui sa faci ceea ce simti.
Daca te simti pregatita,continua exact cum ai inceput,nu e o graba este o continuare fireasca.
Ce va fi apoi,este in mana voastra, voi hotarati.
O singura viata ai, traieste-o.
Cum iti place, langa cine iti place, cat timp iti place.
Sa fi fericita!♥

| cuvant a răspuns:

Daca tu iti doresti fa-o ca nu e nimic gresit deoarece el nu o sa te intrebe.
Poti incerca prima data prin ceva jocuri cu el, sa vezi cum te simti daca doresti.
Nu trebuie sa iti spuna ca te iubeste, barbatii spun mai greu. Eu zic ca el te respecta si iti arata ce iti doresti si ca esti speciala pentru el.

| Violleta2022 a răspuns:

Mi se pare ca este intr-adevar un barbat care te iubeste si te vrea a lui, odata ce are atata rabdare cu tine si nu iti impune sex.
Este decizia ta cand esti pregatita si cand doresti sa incepi sexul, daca tu nu esti sigura mai poti astepta, fiindca un om care te iubeste, te asteapta oricat!

| Emma30555 a răspuns:

Atâta timp cât o faci din iubire nu ai de ce sa regreți, nu înțeleg de ce crede el ca ai putea regreta, singurul regret ar fi doar dacă el te ar dezamăgi dar nici asa nu ai avea de ce sa regreți fiindcă tu faci ce îți spune inima. Eu cred ca el vrea sa ți arate ca este un gentlemen și probabil are și el o teama sa nu te dezamăgească se gândește ca poate e prea devreme pentru tine având în vedere ca sunteți de doua luni. Mai așteaptă puțin, poate vreo luna, sa îl cunoști un pic mai bine, apoi e posibil sa vina de la sine

| ywar a răspuns:

Eu zic sa-l ceri de sot...
Asa te asiguri ca nu comiti Pacatul Originar.
Sa fim seriosi. La 20 de ani experimentezi si totul inseamna "cantitate", nu "calitate". Va fi el apoi altul si altul... Treci prin niste experiente si te maturizezi din foarte multe puncte de vedere-inclusiv sexual. Cat despre act in sine: daca are minte te umezeste bine, isi pune prezervativ si o baga. E simplu. Ma indoiesc ca la 22 de ani are experienta si rabdare. Se termina repede. Nu mai crede tu in tot ce spune el. Vrea banana in frisca. Sunt barbat in toata firea (am muulti ani peste tine) si nu vorbesc din carti. Ai grija de sufletul tau. Doamne ajuta.

| Crackman a răspuns:

La barbati, o dezvoltare sentimentala trece si prin partea sexuala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hei

Eu zic că o poți face în momentul în care n-o sa îți mai pui atât de multe întrebării și vei reuși să treci peste aceste insecurități

Da, e important să țină la tine și să te respecte indiferent dacă veți rămâne împreună sau nu, însă nu e nici o tragedie dacă nu se va întâmpla asta

Să îți începi viața sexuală nu e ca și cum te hotărăști să îți faci o schimbare de sex, nu e o decizie chiar atât de importantă, uneori luăm viața mult prea în serios

| mdc98 a răspuns:

Nu inteleg ce atata tam-tam cu dezvirginatul asta. De parca mergeti la taiat.
Oricum trebuie sa te dezvirginezi o data si o data, ce conteaza ca nu traiesti pana la adanci batraneti cu el?
Plus ca nu e sanatos sa iti incepi viata sexuala prea tarziu, tu ai deja 20 ani.
Sau e vreo regula de a ta ca trebuie sa ramai toata viata cu ala cu care te dezvirginezi? Poate pe langa asta el nici macar nu este virgin.

| Konstantinos99 a răspuns:

Dacă sentimentul se confirma a fi reciproc, stai cuminte pana te căsătorești ca să 100%sigura. Gândește te ca dacă faci ceva necugetat și după el pleacă, tu ce faci? Stai cuminte și vorbește cu el despre ce simte cu tine, ieși împreună și vezi care e treaba. Sexul e ceva plăcut pe moment, trebuie sa va căsătoriți, sa va jurați dragoste pana la moarte și atunci poți fi sigura ce te iubește doar pe tine și i te poți destăinui.