| MeMeMeMeMe a întrebat:

Am o poveste uşor incredibila, unii vor comenta, poate, alţii vor răspunde concret si civilizat! Am 14 ani am o relaţie de 1 an şi jumătate cu un băiat de 19 ani! Dintotdeauna am fost o fată ascultătoare, cuminte şi am învăţat bine. La numai 12 ani arătam destul de bine şi acest băiat şi-a propus să ma "cucerească". Aşadar după vreo 4 luni după ce ne-am cunoscut, am decis să fim împreună. Totul a mers ca pe roate, m-a învăţat totul despre viaţă şi m-a îndrumat doar pe drumurile cele mai bune, mi-a fost ca un tată, un prieten bun şi un frate înţelegător. M-am îndrăgostit cu adevărat de el, ştiu că a mai fost şi cu altele, e normal, doar nu stătea un an jumătate fără...nimic! Mă aşteaptă în continuare, sunt mică şi nu am de gând să fac vreo prostie, mă înţelege, ba chiar mă apreciază! happy Părinţii mei îl cunosc de multă vreme, dar aş vrea să nu-l mai vadă ca pe " acel băiat", ci ca pe prietenul fiicei lor. Mamei i-am spus doar că "îl plac", însă mi-aş dori să se ştie despre relaţia noastră fiindcă ne iubim şi chiar pot avea un viitor fericit lângă el, tot timpul îl întreb cum poate sta cu mine, sunt doar un copil. Am făcut multe boacăne şi l-am supărat, dar mereu m-a iertat şi m-a învăţat numai de bine! Vreau să afle mama fără să se supere fiindcă nu-i place să audă vorbe din parte lumii, care, cum bine ştim, vorbeşte aiurea! Cum să ii spun mamei lucrul ăsta? Nu prea comunicăm despre orice. Mă poate ajuta cineva? happy

Răspuns Câştigător
| Raiiiisa a răspuns:

Sunt de acord ca mai sunt si baieti care stiu aprecia o fata pentru ceea ce este, care stiu sa o invete de bine si care stiu sa o "protejeze" si nu doar badarani, dar tu crezi ca el este baiatul langa care vrrei sa fii si in viitorul indepartat, tinand cont ca esti cu el de la 12 ani jumate? Gandeste-te ca acum esti inca destul de mica si niciodata nu stii cand apare un alt baiat de care sa te indragostesti.Nu privi niciodata prea departe in viitor si pune accent pe prezent.
Daca chiar simti ca te iubeste,incerca sa dai dovada de maturitate, lasa "boacanele" si incerca sa-l superi cat mai rar pentru a-l avea aproape. Faptul ca se mai duce si pe altele, normal ca asa ii este usor sa te astepte si in felul acesta te va astepta si o viata intreagahappyIncerca sa fii mai impunatoare si nu-i permite sa mearga la toate domnisoarele, in cazul in care nu vrei sa-l pierzi, indragostindu-se de vreuna care-i satisface poftele.
Chiar daca nu vorbesti cu mama ta despre orice, ar fi cazul sa o faci.Sa stii ca chiar daca vei face "boacane" si mama te va certa, cearta va ramane intre voi si niciodata nu te va barfi la altii asa cum fac de cele mai multe ori "prietenele". Este cea care iti poate da un sfat bun si care iti va fi alaturi atunci cand o sa dai si de probleme mai mari in viata.
Ai cu ea o discutie deschisa, incerca sa aduci vorba de el si sa-i spui ca ai o relatie cu el, sa nu se ingrijoreze pentru ca are o fetita cuminte care nu a facut prostii cu el si nici nu are de gand. Daca o sa fii sincera o sa aprecieze foarte mult, mai ales ca i-ai spus tu si ca nu a auzit de la lume.

8 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Inca de la inceputul intrebarii m-am bucurat realizand ca esti o fata de 14 ani care stie sa scrie corect si mai are si o poveste de dragoste frumoasa. Sa mai spun si ca m-am regasit putin in povestea ta?
Dar mi-a picat fata cand am ajuns la "ştiu că a mai fost şi cu altele, e normal, doar nu stătea un an jumătate fără...nimic!". Si mi-am zis "Nu Doamne, nu se poate sa creada ca asa e normal."
Sa incep prin a-ti spune ca baietii chiar nu patesc nimic daca asteapta asa, pur si simplu? Ei bine, ei chiar nu patesc nimic. Nu se imbolnavesc, nu le cade nimic, nu mor, pur si simplu nu se intampla nimic gravstraight face. Stiu ca fetele au tendinta sa creada ca baietii nu pot astepta daca nu le oferi nimic, ca trebuie neaparat sa li se ofere in alta parte, dar nu e deloc asa. Nu te minti singura... E drept ca la ei poate se manifesta mai puternic dorinta de a avea relatii sexuale decat la noi, dar aceasta dorinta poate fi controlata. Mai ales cand iubesti!
Sa zicem ca tu ai simti o foarte mare dorinta sa intretii relatii sexuale cu el(doar sa zicem!), iar el nu ar putea, dintr-un motiv sau altul. Presupunand ca il iubesti nespus de mult, ai putea sa il inseli cu altul? Sincer, ma indoiesc!
Sa stii ca e la fel si la ei.
Sincer, nu cred ca te iubeste destul. Pentru un baiat care iubeste nu poate exista nicio alta fata! Gandeste-te la asta, pentru ca e spre binele tau.
Ai acordat deja funda altcuiva. Nu imi pierdeam timpul scriind atat daca nu aveam o sincera dorinta sa iti deschid ochii.
Fii mai atenta la comportamentul lui, pentru ca nu este deloc unul ireprosabil. Meriti un baiat care sa te respecte intru totul.
Eu cred ca acele boacane sunt privite asa mai mult de el, pentru a-ti arata ca este un baiat deosebit. Dar tu il cunosti mai bine decat mine.

| Azµre a răspuns:

Dar tu ai impresia că el va mai sta cu tine mai târziu? Ești tu sigură că asta vrei? Mai stai cu el în ascuns măcar să faci 16 ani apoi să spui mamei tale cu cine ai de-a face.

| Voidwithin a răspuns:

Zi aluia sa lase pedofilia, acu serios la 19 ani crezi ca nu gaseste fete mai bune?
Ai grija cu el nu se stie ce soi e.

| MeMeMeMeMe explică (pentru Voidwithin):

Adica sta cu mine 1 an jumate si 4 luni in avans inainte si e pedofilie? Nu mi-a facut nimic rau, chiar de as vrea eu, n-ar vrea el!

| ktlina a răspuns:

Buna :*. Ei bine eu am 17 ani acum si cand am avut 15 ani un baiat de 18 ani s-a indragostit de mine.Si mie mi-a placut de el.El ma asteptat pe mine sa cresc si pana la varsta de 17 ani, am avut o relatie de amicitie profunda mai mult.Ei mi-a marturisit ca avea nevoie sa faca sex ca doar na sti cum sunt baietii si am apreciat faptul ca mi-a zis adevarul.El ma oubea pe mine si faptul ca a avut o relatie sexuala cu alta in timp ce era cu mine poate pe tine o sa te deranjeze....Chiar daca el iti zice ca nu o sa duca la alta nu trebuie sa-l si crezi pentru ca un baiat la 29 ani nu o sa stea ata timp fara sex.Crede-ma... happy

| ktlina a răspuns (pentru ktlina):

La 19 ani voiam sa zic scuze

| jstcalin a răspuns:

Heeeihappy pai eu zic sa incerci sa abordezi subiectul,care e un pic cam delicat,cu calm si incredere. Pentru inceput ai putea sa aduci vorba de acel baiat, sa-i vorbesti mai mult de el, si sa incerci sa-i faci o parere buna despre el.happy iar apoi, incetul cu incetul sa-i zici cum sta treaba. Cine stie, poate va avea o parere buna si va fi de acord. In orice caz, eu iti urez succes si imi place cum gandesti pentru varsta ta.

| MeMeMeMeMe explică (pentru jstcalin):

Îmi e cam teamă să îi vorbesc.Nu ştiu de ce, dar nu aş vrea să mă oblige să ne despărţim sau altceva mai rău ştiu că sunt mică şi vârsta mea strică tot. Părinţii lui ştiu şi mă iubesc foarte mult amândoi, dar degeaba. Ei sunt oameni simpli, ai mei sunt cu carte mai multă, sunt oarecum un copil de bani gata, şi nu îmi place. NU am prieteni buni fiindcă a apărut invidia, cu fetele nu mă înţeleg pentru că Dumnezeu mi-a dat şi frumuseţe, şi inteligenţă şi ureche muzicală. Dacă l-aş pierde pe singurul meu prieten adevărat...Doamne, nu voi mai avea niciodată un iubit care să mă iubească şi să fie un domn(aşa cum e el), dacă nu ţin de actualul, cred că nu voi mai găsi altul care să facă atâtea sacrificii pentru mine! Mi-e teamă de ai mei...Ce să mă fac? sad