| dianainsta01 a întrebat:

Am o povestire si as vrea sa ma ajutati cu un sfat. Este baiatul asta pe care l-am cunoscut in vara, ne-am apropiat repede pentru ca aveam multe chestii in comun, iar imediat dupa ce ne-am imprietenit mai bine mi-a spus ca ma place de mult timp si m-a intrebat daca as vrea sa fim impreuna. eu, in momentul ala am fost luata pe nepregatite, plus ca il placeam mult ca prieten si atat. insa, pe parcursul toamnei am ramas prieteni si chiar ne-am apropiat destul de mult. in timpul asta, am inceput si eu sa il plac. mi-a spus ca e indragostit de mine, iar eu m-am indragostit de faptul ca el e indragostit de mine. insa, de vreo luna, 2, incepusem sa ma confrunt cu o depresie si el imi ramasese cel mai apropiat prieten, plus ca eram consolata de faptul ca cineva inca ma place si ca nu este automat o problema cu mine, ma mai simteam inca bine la gandul asta, si ma ajuta. insa, am inceput sa devin (cel mai probabil) din ce in ce mai antipatica, mai trista. am avut intr-o seara o cearta minora, insa el mi-a spus atunci ca nu ma mai place din cauza faptului ca asteptat prea mult timp un raspuns si s-a saturat, dar si din cauza depresiei. eu nu m-am gandit in timpul asta, cat am fost prieteni, sa ii dau un raspuns la intrebarea asta daca sa fim impreuna sau nu. eram confortabila cu ideea ca ne placeam reciproc, ne comportam dragut si atat. cand am aflat ca nu ma mai place, nu pot sa imi explic exact de ce, am fost extrem de trista. a fost ca o confirmare ca pana si singura persoana care ma mai considera speciala, nu ma mai suporta. la inceput spusesem sa ramanem prieteni, insa cearta dintre noi si raceala au evoluat din ce in ce mai mult de-a lungul timpului. ne-am spus si chestii urate cat ne certam, dar cred totusi ca am reactionat putin exagerat eu, am fost aproape obsesiva. cert este ca acum nu mai vorbim absolut deloc, cand iesim ma evita extrem de mult. suntem straini, mai rau. i-am spus o data ca mi-a frant inima, mi-am si cerut scuze, si el a spus ca si eu am facut acelasi lucru, mi-a spus chiar ca a si plans de cateva ori. imi e greu sa imi dau seama ce simte si as vrea sa fim prieteni din nou. acum el are o iubita si iese in oras mai mult, inainte era mai putin sociabil. suna urat, dar cred ca si-a luat-o cumva in cap si probabil ca se simte bine, dar eu am ramas la fel si inca ma mai gandesc la cat de rau imi pare si la faptul ca putea sa fie altfel. ultima data cand am vorbit l-am intrebat daca ar vrea sa o luam de la 0, a spus ca "off, vedem...". cu ce credeti ca a gresit fiecare? ar trebui sa renunt sau sa ma straduiesc sa redevenim prieteni?

2 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Renunta. Daca tie iti place sa te rogi de oameni sa-ti fie prieteni, n-ai decat...

| Ady93 a răspuns:

Pentru un tip, sa fie tinut in friend zone este o chestie extrem de nasoala. Iti sugerez sa il lasi sa fie fericit, iar tu sa te redefinesti, pe cat posibil, ca o persoana independenta si puternica.