| tremuriciiuliana a întrebat:

Buna am o prietena care azi a facut un test de sarcina si i-a iesit pozitiv dar e convisa ca nu poate sa fie insarcinata, iar daca e insarcinata e hotarata sa faca avort cam cat ar costa un avort? credeti ca parinti vor fi trasi la raspundere daca ea e minora? ast un raspuns urgent

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fata nu va cerut parerea in legatura cu avortulstraight face
un avort la un cabinet privat[recomandat sa-l faca acolo decat la spital] este in jur de 200 ron. de ex in bistrita e 180 la cabinet privat. depinde de varsta fetei. daca are mai putin de 16 ani trebuie sa fie insotita de un adult indiferent cine. nu vor fi trasi la raspundere, avortul nu e ilegal in romania daca sarcina are pana la 12 saptamani.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Un test de sarcina pozitiv, inseamna sarcina cu o siguranta de peste 90%. Oricum, trebuie repetat dupa 3 zile pentru certitudine.
Parintii nu vor fi trasi la raspundere, dar vor trebui sa mearga cu ea la spital si sa semneze ca sunt de acord si ca isi asuma toata raspunderea (un avort la varsta asta are riscuri foarte mari). In schimb, daca are sub 16 ani, va urma o ancheta a politiei si procuraturii pentru arestarea celui care a violat-o (o fata sub 16 ani nu are discernamant si nu-si poate da consimtamantul, asa ca orice act sexual este considerat viol si pedepsit ca atare).

| monyk a răspuns:

Buna, din cate am auzit eu fata care e minora si vrea sa faca avort, trebuie sa fie acompaniata de catre un adult, nu neaparat parintii. Oricum eu nu sunt de acord cu avortul dar fiecare face ce vrea cu viata lui, greseala se plateste, copilul nu are nicio vina daca ar fi sa fie, in fine. UN avort nu consta exagerat de mult dar nici asa ieftin nu e, din auzite stiu ca e in jur de 150-200 lei.Depinde acum si care e varsta ei, daca are sau nu buletin.

| unione a răspuns:

Din punct de vedere legal, intreruperea de sarcina este permisa in Romania pana la 12 saptamani de gestatie sau 14 saptamani de amenoree (absenta a menstruatiei). Nu trebuie asteptat insa pana la 12 saptamani. Cel mai usor pentru pacienta dar si pentru medic este intreruperea intre 6 si 10 saptamani.
Intreruperea de sarcina voluntara efectuata in conditii de spital sau cabinet medical privat poate fi realizata in mai multe feluri: prin chiuretaj (clasic, cu chiureta), prin aspiratie (cu un vacuum care „aspira" sarcina din uter), sau prin administrare de medicamente care provoaca avortul. Primele doua metode pot fi efectuate cu anestezie locala, sau, mult mai elegant si fara a stresa pacienta, cu anestezie generala (pacienta adormita viseaza si cand se trezeste este totul rezolvat).
Un avort efectuat in conditii perfecte nu lasa nici un fel de urmari. Sunt insa cazuri in care, chiar efectuat perfect, pot aparea complicatii: sangerari, dureri, infertilitate, infectii. De aceea, cel mai bun avort este prevenirea lui.
Mai dureros e ca prietena ta se intereseaza mai mult de pretul vietii unui prunc nevinovat... E in jur de 200 ron LA STAT, fara un anesteziolog... mult mai scump decat o cutie de prezervative sau una de anticonceptionale

| yuli10 a răspuns:

Raspunsul corect este cel al @cadaver

la un cabinet particular costa intre 150 -200 roni. nu te intreaba cati ani ai daca pari de peste 16 ani si daca intreaba nu ii intereseaza. nu e nevoie de implicarea parintilor, nici macar sa se legitimeze deci cum sa fie trasi la raspundere daca nici macar nu stiu cine este.

dar sper ca prietena ta are macar 17 ani caci e foarte traumatizant pentru o fata mai tanara de atat, pe langa faptul ca pot aparea complicatii si atunci vrand nevrand parintii ei vor afla.
sa se duca cat mai repede caci cu cat merge mai devreme cu atat e mai usor.

| valThina a răspuns:

Daca are peste 14 ani si il face la o clinica particulara nu trebuie sa vina cu parintii deci acestia nu vor fi trasi la raspundere. un avort intr-o clinica particulara poate costa intre 250 lei(2 mil jum) si 400 lei(4 mil)

| dulc3'maria a răspuns:

Poate face avort dar daca este minora trebuie sa mearga la ginecolog cu un tutore(mama, tata, sora, matusa, unchi...)un avort costa in jur de 100 Lei noi(1 milion de Lei vechi)daca nu isi va asuma raspunderea pentru acest copil pe parcurs va avea de suferit deci mai bine face avort, inteleg ca asta este o crima dar uneori copilul nu este dorit ori nu in momentul asta este prea mica pentru o asa mare responsabilitate.

Răspuns utilizator avertizat
| MisterKat a răspuns:

Poate sa faca la un spital de Ginecologie. Dar din cate stiu eu, avortul daca nu il realizeaza pe un motiv medical(adica daca mama sufera de ceva.), atunci nu au voie sa faca avort medicii. Oricum avortul este o crima! Stii ce se intampla cu criminalii, nu?!

| SweetPrinces a răspuns:

Pai sa se duca intai ia la doctor sa se intereseze daca se poate face avort fara acordul parintilor daca se poate eu zic sa si pastreze secret ca a facut avort sa nu aibe parinti o parere proasta despre fetita lor bine asta ia decide, costa in jur de 4 milioane poate mai putin nu stiu sigur daca nu este sigura ca este insarcinata o sfatuiesc sa mai faca o data testul.succes si tu sa o incurajezi ca prietena

| BeT a răspuns:

Avortul este o crima prietene. spune-i prietenei tale daca ea era in locul celui pe care vrea sa il avorteze:Cum era? Ginditi-va oameni buni, nu va jucati cu vietiile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, eu cred ca daca e minora fara acordul parintilor nu o sa faca medicii avort, si cred ca trebuie bine platit medicii ca sa-si faca treaba cum trebuie ca la timpul potrivit sa poata face copil, eu nu recomand avortul.

| Elena_2213 a răspuns:

Cine imi poate recomanda un cabinet unde se poate face intreruperea de sarcina fara aordul parintilor? (16 ani)