| LaLaLaLoveAlex a întrebat:

Am o intrebare, poate e ciudata dar e urgent. Sora mea crede ca este insarcinata. A facut 2 teste de sarcina, primul i-a iesit negativ, al doilea pozitiv. Are greturi si multe altele plus ca i-a intarziat ciclul. Are 21 de ani pana la urma daca ar fi sa fie insarcinata eu am sfatuit-o sa pastreze copilul, dar ea nu vrea. Nu vrea nici avort. Eu i-am povestit unei vecine mai in varsta ce s-a intamplat si mi-a spus un "leac babesc" cum ca daca face baie fierbinte cu sare multa avorteaza spontan sau ceva de genul. O fi adevarat? La fel i-a spus si ei o prietena care a facut si a mers, sa faca baie cu sare. Este adevarat? sau este o prostie? raspunde-ti urgent happy

10 răspunsuri:
| superdorex a răspuns:

Spune-i sa ia un test de sarcina mai scump nu de cele pe care le gasesti si foarte ieftine, apoi va vedea daca e cazul sa isi faca probleme sau nu da? Apoi trteburile babesti erau odata si de multe ori se ramanea c repercusiuni! Daca decide sa il pastreze bine de nu mai bine sa apeleze la doctor da? Mult noroc!

| AlinaaAli a răspuns:

Din punctul meu de vedere o prostie e sa faca avort, depinde si cati ani are sora ta!
si pe deasupra isi mai risca si viata, pentru ca nu cred ca e prea bine sa iti provoci singura avort spontan...da oh go on ...fiecare cu ideile lui
mi se pare o aberatie sa incerci sa scapi asa de un copil care nu are nici o vina ca tu ai fost iresponsabil,sau mai bine zis prost! pentru ca sunt atate metode de contraceptie si nu le foloseste nimeni! chiar daca nici tu nu folosesc,insa, m-as bucura daca as avea un bebe :X si cand vad ca altii incearca s scape de el mi se pare ceva horror, sincer!

| LaLaLaLoveAlex explică (pentru AlinaaAli):

Da. cum am spus are 21 de ani.dar nu are o relatie stabila cu "cumnatul" meu si de aceea nu vrea sa pastreze copilulstraight face. pana la urma e adevarata chestia cu sarea?

| AlinaaAli a răspuns (pentru LaLaLaLoveAlex):

Eu nu am auzit de asa ceva, deci chiar nu stiu de faza cu sarea!
si sora ta? daca nu are o relatie stabila cu "cmnatul" tau, dde ce naiba nu se protejeaza?:-o
pe cuvantul meu ca unele fete sunt inconstiente!
sa ii spuna la tembelu ala sa isi asume responsabilitatea ca el a last inauntru pana la urma!

| LaLaLaLoveAlex explică (pentru AlinaaAli):

Da asa este! habar nu am de ce nu se protejeaza! eu sunt mai mica decat ea si imi da sfaturi in legatura cu protejatul, dar ea.nu stie sa se protejeze! multumesc oricum

| AlinaaAli a răspuns (pentru LaLaLaLoveAlex):

Ai de unde lua exemplu si tu pe viitortongue negativwinking
asa ca tongue ai grija!tongue

| Ofiintă a răspuns:

Buna
Sfatul meu ar fi sa consulte un medic ginecolog pentru ca vezi asa se intampla cu testele...
Daca medicul ginecolog va spune ca intr-adevar este insarcinata va face avort sau va pastra copilul in cazul asta nu ma bag iar in privinta cu leacul ala babesc fi serioasa e o prostie!
Numai bine!
pa, pa

| monicutza_5552 a răspuns:

Mi se pare o prostie acest 'leac babesc'. eu zic sa nu isi riste viata. daca e hotarata sa nu pastreze copilul mai bine face avort la spital. happy!

| m1xa3la a răspuns:

Buna. sfatul meu este sa renunte la leacurile astea babesti pentru ca nu merg intodeauna si cateodata sunt perikuloase pentru ca pot lasa consecinte... mai bine sa consulte un ginecolog iad daca chiar este insarcinata poate sa pastreze copilul iar daca vede ca nu merge relatia cu acel tip sa il dea eventual in adoptie dar nu ii recomand avortul.va creste o viata in ea.asta conteaza