| ana67193 a întrebat:

am o prietena de 17 ani care a facut dragoste cu prietenul ei de 18 ani (protejat) ei nu i-a venit menstruatia de 3 saptamani, iar prezervativul nu s-a rupt, el nu a ejacuat in ea, ce poate sa insemne asta? Dau funda, multumesc

Răspuns Câştigător
| Hαppiηеss a răspuns:

Menstruatia poate intarzia din mai multe motive o dereglare hormonala, o raceala, o infectie, stres, etc.
Nu numai o eventuala sarcina ar fi motivul.
Daca intarzierea este de 3 saptamani sa mearga la un medic ginecolog, este obligatoriu mai ales ca are o viata sexuala activa.

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

COPIAZĂ răspunsul meu şi du-l prietenei tale :

Dacă aţi folosit CORECT prezervativul şi l-aţi verificat după actul sexual ( să NU fie rupt ), atunci NU ai cum să rămâi însărcinată!

NU ai dat detalii : când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ţi-ai început recent viaţa sexuală, etc.

Având în vedere că ai 17 anişori - deci, NU eşti în primul an de CM - NU sunt normale astfel de întârzieri!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Ori ceai sau tinctură/extract din/de mlădiţe de zmeur - vezi detalii la linkul :
http://magazin.remediu.ro/ceai-zmeur-frunze-50-gr-dacia-plant-683.html

http://www.naturaplant.ro/produse/591/Extract_din_mladite_de_Zmeur

http://www.sanatate-si-frumusete.ro/....../index.php

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Ce sigura esti tu de ceea ce s-a intamplat la fundul prietenei tale, si cat esti de sigura de cumintenia celui mic! Iata ca tot te-ai inselat, si poti transmite prietenei tale ca are toate motivele sa nu fie linistita.

| Alcyon a răspuns:

Test de sarcina (stii cum se spune: singurul sex 100% sigur e ala pe care nu-l faci). Daca iese negativ, fuga la ginecolog. Poate fi vorba de o dereglare hormonala, raceala etc.

| Alexia26 a răspuns:

Mai intarzie uneori.

| tzus a răspuns:

Daca e cum spui poate sa fie si un chist sau o raceala puternica. sa faca un test de sarcina foarte simplu, si in functie de rezultat sa se duca la un control ginecologic