| Alexandra87889 a întrebat:

Am o problema, am facut sex neprotejat cu prietenul meu iar acum menstruatia mea a intarziat 3 zile (deobicei imi venea regulat) dar am simptome premenstruale, ma doare foarte tare burta ca si cum ar trebui sa imi vina. As putea fi insarcinata sau menstruatia imi intarzie din cauza stresului(am avut bacul saptamana asta si m am cam stresat)?

Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Depinde in ce moment al ciclului tau menstrual ati facut sexul. Daca sexul nu a avut loc in perioada fertila riscul desarcina este foarte mic de maxim cateva procente 3-5%. In cazul in care ti-au aparut semnele premenstruale aparitia menstruatiei este iminenta. Menstruatia nu se porneste decat in cazul in care nu s-a produs fecundarea ovulului.Deci fara a sti cand ai avut perioada fertila si cand a avut loc sexul se pot emite doar pareri. Aproape sigur este vorba de o intarziere datorat stressului. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Nu te panica, s-ar putea ca intarzierea sa fie din cauza stesului de care vorbesti,

| j1NNNx a răspuns:

Daca nu aveti minte, invatati sa va protejati si dupa ganditi-va la sex. Du-te si fa un test de sarcina

| Ioanaa10 a răspuns:

Buna!
Daca iti intarzie mai mult de o saptamana, doua, te sfatuiesc sa faci un test de sarcina pentru a te asigura. In caz ca iese pozitiv, mergi la un ginecolog. Ai grija!