| bbnnmm a întrebat:

Am o problemă cu trecutul iubitului meu. Sunt foarte geloasă pentru că în trecut a iubit prea mult o fată, iar aia l-a înșelat, el s-a apucat de băutură și de fiecare dată când era beat doar de ea vorbea și a ținut-o așa până m-a cunoscut pe mine, apoi s-a lăsat de toate ăstea deoarece s-a îndrăgostit de mine. Într-un fel mă bucur că sunt cea care am reușit să îl fac să simtă din nou ce e iubirea, pentru că el zicea mereu că pe alta nu o să mai iubească și multe au încercat după tipa aia să îl facă să uite, dar nu au reușit. Dar în același timp, sunt extrem de geloasă pe fata aia, plus că a fost și prima lui parteneră sexuală. Simt că înnebunesc când mă gândesc că ei doi au făcut dragoste sau că o alinta sau alte lucruri de genul pentru că el e un tip foarte romantic și tandru. El la fel este extrem de gelos pe trecutul meu, deși eu am fost foarte cuminte în trecut, prea cuminte. Relația merge super în rest, doar că atunci când eu îmi amintesc de aia, devin foarte rece cu el și nu pot să îi mai arăt iubire. Există vreo modalitate prin care pot accepta trecutul lui cu fata aia? Am impresia că toată viața o să rămân cu gelozia asta obsedantă pentru relația lui cu respectiva. Ce aș putea face? La psiholog nu știu dacă ar fi el de acord să merg, eu aș dori să încerc.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Fi rece cu el cand e beat si nu mai ai treaba

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu cred ca ar fi indicat sau de folos sa participi la sedinte de consilierea psihologica, fiindca in mod sigur modificarea starii tale psihice nu ar fi nici de folos si/sau nici de vreun ajutor, din moment ce in cazul tau trebuie tratata starea de paranoia care iti 'macina'' subconstientul, astfel ca in cazul tau ar fi necesara tratarea aceastei afectiuni mintale grave, degenerative, care este de domeniul psihiatriei. Pentru a te trata de paranoia, nu de acordul lui ai nevoie ci de a deveni constienta si a avea vointa necesara de a vrea sa fi tratata in vederea stoparii sau macar a limitarii acceselor de natura paranoica. Multa sanatate!

| Freya1 a răspuns:

Ba da cred ca numai psihologul te poate ajuta.Nu trebuie sa mearga obligatoriu si el, fa tu primul pas ca o data ce te vindeci tu altfel va sta treaba.
E aiurea sa fi geloasa pe trecututl lui pentru ca este putin de evul mediu.Incearca si tu sa te bucuri ca sunteti impreuna si nu mai cauta nod in papura degeaba. Daca el nu mai vorbeste despre ea, nu o mai cauta etc nu ai de ce sa tot te compari, ai si tu demnitatea ta.
Vezi ca gelozia pe care o aveti voi e o boala, si ori intelegeti ca nici unul nici celalalt nu aveati de unde sa stiti ca va veti gasi unul pe altul, ori va despartitimai pana nu va faceti rau.Si plus de asta poate daca nu aveati acel trecut acum nu mai erati impreuna, si va iubeati si apreciati asa.

| SandraEve a răspuns:

Nu e proprietatea ta, nu sunteti casatoriti, las-o mai usurel. Iar apoi...ai vrea un baiat care sa nu mai fi avut nicio relatie pana la tine? Nici atunci nu ar fi bine. A fost trecutul, trecutul nu te priveste pe tine si incearca sa nu ii mai amintesti nici lui ca nu ii face bine
Trebuie doar sa intelegi faptul ca a fost trecutul lui si trebuie sa il accepti asa.

| VICTORTPURO a răspuns:

Salut, pai in primul rand daca in relatie nu sunt probleme nu vad de ce ti-ai face griji de trecutul sau, este ceva ce a trecut si nu este actual acum, sunt unele personae care dau intr-un mod mai greu uitari fostilor parteneri, insa asta nu inseamna ca vor sa se intoarca la ei, cel putin cei care au capul pe umeri si realizeaza ca ar fi aiurea sa faca asa ceva, mai ales fiind deja intr-o relatie, este ceva normal sa existe o oarecare gelozie, deoarece asta si arata atarnarea si iubirea in cuplu, cred ca ar trebui sa te impaci pur si simplu cu faptul ca fata aceea nu mai exista in viata lui si ca ai inlocuito tu pe acea fata care i-a provocat durere si suferinta, iti urez mult success si incearca totusi sa te axezi pe ce este acum nu sa rascolesti in trecut si sa te tot gandesti la asta mereu.

| Coca_Marian_1984 a răspuns:

Buna,problema ta poate deveni destul de grava la un moment dat, gelozia este o otrava foarte toxica unei relatii de dragoste, e necesar sa faceti amandoi eforturi catre rezolvarea problemei...ar fi mai comod sa comunicam pe Facebook messenger, iata id meu,/marian.coca3
Ca sa nu ai probleme cu iubit tau, putem comunica si de pe Facebook-ul iubitei mele, imi doresc sa va ajut, acum depinde de tine cat de hotarata esti sa lupti pentru relatia voastra.