| anonim_4396 a întrebat:

am o problema destul de mare... M-am indragostit de un coleg de scoala, pana aici nimic gresit dar se intampla ca si colegul meu sa fie de aceeasi religia ca si mine, si de cand mergem la aceias biserica am inceput sa il plac foarte mult, este cu 2 ani mai mare decat mine, deci nici aici nu e problema ci la fatpul ca el este tigan, eu nu am proleme de rasism dar mama da... nu suporta tiganii nu stiu din ce motiv.
Prietena mea cea mai buna e in clasa cu el si chiar si ff buna prietena cu el, si mi-a spus multe chesti despre el care m-au deranjat, el are 14 ani si prietena mea mi-a spus ca cu toate fetele cu care a fost a avut si relatii intime... si ca si-a batut joc de ele, dar eu nu prea cred, poate a vrut sa ma protejeze si din asta mi-a spus lucrurile astea, voi ce credeti sa ii spun ca il plac? daca o sa ii spun asta e probabil sa fim impreuna pentru ca eu cred ca si el ma place. dar eu nu vreau ca relatia sa ajung la relatii intime... voi ce credeti as fi in pericol daca i-as spune ca il plac?

Răspuns Câştigător
| soricelulRulz a răspuns:

Hmm mda e o problem asupra cariua trebuie reflectat, pai :
1. nu conteaza daca mamei tale ii place de el, tie trebuie, va fi prietenul tau nu al ei
2. gadeste-te si ca prietena se poate sa iti fi spus adevarul...stiu cazuri de genu care sunt cat se poate de adevarate si atunci gandeste-te daca ai fi dispusa la un asa compromis ...eu zic ca nu mertita
3. nu ai fi in pericol daca i-ai spune dar ferestete de o dezamagire sau un refuz pentru ca vei suferi si nu e chiar k...
Baftahappy

7 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu e bine ceea ce vrei sa faci,te grabesti foarte mult!
Observ ca doua persoane apropiate incearca prin reactiile si explicatiile lor sa te protejeze si nu inteleg de ce nu vrei sa le asculti.
Pentru ca mama ta sa aiba asemenea reactii,inseamna ca are motive serioase si intemeiate,nu are importanta ca nu ti le-a explicat tie,ar fi suficient sa ai incredere in ea, e mama ta si nu ti-ar vrea raul vreodata!
Pe urma, prietena ta cea mai buna, il cunoaste foarte bine si nu cred ca avea vreun interes sa te minta, ea probabil vrea sa-ti deschida ochii, dar tu orbita de incapatanare nu vrei sa tii cont de avertismentele ei.
Avand in vedere ca el are 14 ani si este mai mare cu doi ani decat tine, inseamna ca tu ai 12 ani, ceea ce exclude orice!
Realizeaza ca e mult prea devreme sa faci asemenea gesturi si bucura-te de copilaria care ti-a mai ramas, pentru ca peste ani vei regreta suspinand graba ta de acum.
Iar cand vei dori sa-ti faci un prieten si vei simti nevoia sa te tina de mana un baiat, cauta-l pe cel mai bun dintre toti!

| mona a răspuns:

Nu cred ca faci ceva gresit daca ii spui ca il placi dar ai grija sa nu isi bata joc de tine, poate un sambure de adevar exista din ce ti a zis prietena ta

| senstein a răspuns:

Nu pot citi tot ca imi e lene, ce religie esti?
multumesc.

| neutrino a răspuns:

Te paste un mare pericol!

| Pitzipoanca a răspuns:

Ai 12 ani. Vrei sa te fu*i cu un tigan. Desi prietena ta a vrut sa te ajute tu te comporti ca o catea in calduri.
Bravo. La 12 ani, sa faci asa ceva... Esti o rusine pentru ai tai care te tin la scoala. Du-te si marita-te cu el, asa e obiceiul.

| Doareuuiuiewbiwueee a răspuns (pentru Pitzipoanca):

rolling on the floor)))))))))))))))))))))))) asta e buna. foarte bun raspunsul. i agree.

| AtashiNoBakaDesu a răspuns:

In primul rand, daca tie iti place, nu conteaza ce spune mama ta. happy
Apoi, daca acea fata chiar iti este cea mai buna prietena, atunci nu a inventat nimic, ci ti-a spus adevarul. Deci tipul nu merita. Vrei sa-ti pierzi virginitatea la 12 ani? Eu sincer nu cred ca e cea mai rationala alegere.
Inteleg ca iti place de el, si acum te conduc sentimentele, dar crede-ma, vei intalni baieti care vor fi si draguti, si vor merita sa fie cu tine, nu isi vor bate joc. Ascult-o pe prietena ta, pentru ca ea nu iti vrea raul. Doar pentru ca baiatul merge la biserica nu inseamna ca e sfant.
Daca chiar iti doresti sa fi cu el, poti sa ii spui ca il placi, dar daca propune ceva, sa il lasi balta pentru ca e clar ca doar asta vrea.