| taniabalan73 a întrebat:

Am o problema, iau anticonceptionale de 3 luni, iar acum, prietenul meu pleaca de acasa o luna si as vrea sa fac o pauza de la anticonceptionale luna aceasta, dupa care sa ma apuc iarasi. Pot face pauza dupa 3 luni apoi sa incep iar? Mi-e frica sa nu mi se deregleze menstruatia. Luna de pauza o sa am menstruatie?

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu, nu e ok să întrerupi așa și să reîncepi

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai? Multumesc.

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect in privinta de a fi intrerupta o luna folosirea pastilei AC, este DA. Administrarea pastilei anticonceptionale se poate intrerupe fiindca NU va apare niciun fel de efect negativ. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Du-te la medic și întreabă-l.

| alina2k18 a răspuns:

Nu intrerupe acum, da, vei avea menstruatia in luna de pauza dar probabil dereglata.
Du-te la medic care stie istoricul tau si el iti va spune cand trebuie sa intrerupi, dar din moment ce faci sex fara alta metoda de contraceptie nu are rost + ca tratezi si dereglarea cu ele.
Plus ca atunci cand reincepi dupa 1 luna pauza poti experimenta spotting si alte efecte adverse si cand ai o viata sexuala activa e chiar neplacut spottingul.

| DumitruDaniel a răspuns:

Nu este ok sa întrerupi deoarece poti ramane însărcinată oricand... Funda?