| anonim_4396 a întrebat:

Iau anticonceptionale de mult timp *Karisaa*, iar sambata plec la mare. Problema e ca miercuri trebuie sa-mi vina menstruatia, si chiar as vrea sa ma bucur de vacanta. Sambata seara termin folia actuala de AC, iar dupa cum am spus miercuri urmeaza sa imi vina mentruatia, avand o menstruatie foarte foarte regulata. As vrea sa nu fac pauza deloc si sa iau in continuare alta folie de AC, pentru a amana ciclul, pana ma intorc acasa. Intrebarile mele sunt: o sa am scurgeri de sange? O sa imi deregleze ciclul? Cand ar trebui sa fac pauza pentru a nu deregla ciclul? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Intro asemenea situatie, se administreaza in continuarea adica fara nicio pauza urmatorul set de 21 de pastile AC Karissa, de pe o noua folie/blister. Procedand astfel NU se va produce nicio dereglare a ciclului menstrual. Pe intreaga perioada de timp cat sunt administrate zilnic pastilele AC, activitatea ovarelor ramane blocata si din acest motiv ovulatia NU se produce si astfel nu va incepe nicio sangerare.
Cele 7 zile de pauza urmeaza sa aiba loc, numai dupa ce vei termina toate cele 21 de pastile AC de pe noua folie/blister, inceputa Duminica (11 August) astfel ca menstruatia va incepe tot intr-o zi de miercuri la fel ca si acum dar va incepe cu fix 3 saptamani mai tarziu, in 4 Septembrie. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Daca iei anticonceptionale si dupa terminarea foliei NU o sa se produca sangerarea.
In mod normal nu ai de ce sa ai scurgeri.
Nu se deregleaza pentru ca atunci cand opresti folosirea in 2-3zile incepe si menstruatia deci tu controlezi totul.
Probabil tu te referi la datele cand iti venea, pai acum o sa fie un pic diferit gen datele schimbate in functie de data cand incepi o noua folie de AC.

| AdelinaEDA a răspuns (pentru alina2k18):

Daca opresc si a doua folie tot intr o zi de sambata, ciclul o sa vina tot miercurea, ca de obicei?

| alina2k18 a răspuns (pentru AdelinaEDA):

Da.