| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema in cazul menstruatiei. Am facut dragoste cu iubitul meu protejat. Desi s-a folosit prezervativ l-am rugat de fiecare data ca atunci cand ejeculeaza sa scoata penisul afara. De fiecare data s-a dus si a verificat daca nu a patit nimic prezervativul dupa ce am terminat actul sexual. Problema e ca imi intarzie ciclul. Am cautat si pe alte forumuri aceeasi problema si erau persoane care spuneau ca primul contact sexual iti poate deregla menstruatia. In ultimele zile sunt panicata si stresata, fiind si asta un factor, desi nu cred ca daca chiar sunt stresata este o cauza sigura de intarziere a menstruatiei. Insarcinata nu cred ca sunt din timp ce am folosit prezervativ si a fost sa le verifice si nu au avut nimic. Credeti ca poate fi o dereglare? A mai patit cineva asa ceva?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este absolut gresit si contraindicat procedeul de a scoate din vagin penisul pe care exista montat corect un prezervativ cu marimea potrivita fiindca in mod sigur sperma NU va ajunge NICIODATA in vagin. Nu poate sa existe o sarcina in conditiile descrise si din acest motiv NU se poate considera ca ar intarzia menstruatia. Aceasta NU se produce pur si simplu datorita faptului ca in organismul tau activitatea hormonala nu se desfasoara in conditii normale fiindca GLANDELE ENDOCRINE nu functioneaza la parametrii normali. Din acest motiv NU sunt produsi la timp si in cantitati corespunzatoare si echilibrate intre ele cei 2 hormoni feminini esentiali si strict necesari care sunt : estrogen si progesteron. Din acest motiv OVULATIA se produce cu intarziere ceea ce lungeste ciclul menstrual intr-o anumita masura si provoaca asa zisa intarziere a menstruatiei. De fapt in cazul tau este vorba NUMAI/DOAR de prelungirea CICLULUI menstrual si ''deplasarea'' menstruatiei cu un anumit numar de zile dar imposibil de anticipat cat de mult. Probabil ca niste analize hormonale efectuate la endocrinologie ar fi de folos pentru a depista cauzele dereglarii activitatii hormonale. Multa sanatate!

1 răspuns:
| NRazvan a răspuns:

Din cauza panicii pe care o ai iti intarzie. Calmeaza.te, ai toate motivele sa dormi linistita noaptea. Nota 10 din partea mea pentru ca faci sex protejat si pentru ca il pui sa termine cand este afara din tine. Am patit sa nu simt cand s-a rupt prezervativul si sa ma termin inauntru, nu am dormit cateva nopti bune din cauza asta.