| AndreeaRoxanaBZ a întrebat:

Buna,
Am o problema si as dori sa trec direct la subiect, poate imi fac doar eu ganduri negre. De ceva timp ies in oras cu un baiat, eu am avut o relatie de 5 ani care s-a terminat in jur de 4 luni in urma, in fine, de la el am contactat HPV spre final. In prezent, imediat cand mi-a iesit o bubita foarte mica, m-am dus la spital, urmand sa fac genotiparea si toate analizele necesare. Tratament nu iau decat naturist, pentru ca doctora intai vrea sa-mi faca genotiparea, iau pastile pentru imunitate si local ma dau cu ulei de cocos sau tinctura de propolis. Revenind, eu cu acest baiat nu am intretinut relatii sexuale, insa el isi doreste asta. Aseara i-am spus din ce cauza refuz sa fac sex, a parut destul de ok, a spus ca intelege situatia. Chiar i am explicat ca vreau sa tratez aceasta problema si nu vreau sa ia si el. In fine, ideea e ca de cand i-am spus e mai rece cu mine. In dimineata asta abia am vorbit. Ma gandesc sa insist iar sa vorbesc cu el despre tema asta, oarecum inteleg aceasta reactie, e destul de naspa sa afli ca prietena ta are asa ceva. Chiar nu stiu cum sa ma comport. Ma gandeam sa-l las si eu sa se linisteasca sau sa vorbesc cu el si sa-i spun ca daca vrea sa terminam, o sa inteleg. desi chiar imi place de el. Dar banuiesc ca nu e un lucru usor sa afli asa ceva. Voi ce spuneti, imi puteti da o parere? Multumesc!

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Daca este mai rece cu tine racestete si tu de el deoarece bazaindul poate sa iti spuna ceva care te va durea.Ai si tu partea ta de vina ca nu te-ai protejat cand faceati sex dar mai ales el ca poate stia sau cine sti de unde a luat virusul.E drept ca actualul nu are cum sa treaca foarte usor peste problema ta avand in vedere ca vreti o relatie care ar trebui sa includa si sexul si nu e de condamnat dar mai bine rezolva problemele de sanatate sa stii ca esti bine si apoi vezi de relatii

| LoveSleep a răspuns:

Relație de 5 ani, amandoi HPV, mie îmi pare un motiv bun de împăcare.
Hai, că nimeni nu vrea BTS-uri, degeaba speri să meargă relația cu cel de acum. În plus, din câte știu eu, HPV se transmite și prin alte căi decât sex și prezervativul nu are niciun efect, sau are, dar sunt șanse mari să iei chiar dacă folosești.

" ...sa-i spun ca daca vrea sa terminam, o sa inteleg" Evident că vrea să terminați.

| Ririru a răspuns (pentru LoveSleep):

Mie mi se pare un pas destul de mare faptul ca i-a spus si a refuzat sa faca sex cu el. Din cate a povestit ea, sa inteleg ca treaba cu "bubitele"este recenta deci se poate trata mai rapid... eu ma gandesc mereu, e ceva ce se poate intampla, daca incepeai o relatie cu o fata care la inceput nu prezenta nici macar un simptom, apoi dupa 3 luni ii ieseau condiloame, ce ai fi facut, stiind ca ai luat si tu si ca ea nu era constienta de ce are?

Eu zic sa vorbesti cu el.E absolut normal sa-l deranjeze, nu e un lucru usor de digerat, dar depinde foarte mult de el ca om. Pana la urma cand iei un om pentru o relatie serioasa, il iei in intregime. La bine si la rau. Eu sunt mai fatenzista, nu este vina ta ca ai luat asta, poate nici nu ai stiut- ideea e ca daca el accepta sau nu, stie doar el. Vorbeste deschis cu el despre asta, daca nu accepta, asa a fost sa fie. Doar nu voiai pe cineva care sa nu fie la bine si la rau, nu? happy

| LoveSleep a răspuns (pentru Ririru):

Nu am zis că el sau ea are vreo vină. Știu că HPV-ul nu prea are simptome. Dar e stupid să crezi că cineva ar accepta de bună voie o boală cu transmitere sexuală. Pentru că dacă nu poate să o vindece, o s-o ia la un moment dat orice partener sexual al ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DUpa ce a spus Love mai sus, eu ti/as spune pa din mers. Poate el e altfel, vezi tu. Mai vorbeste cu el. Bate fierul cat e cald.

| cyupaku a răspuns:

Ai fost corecta si bravo tie, daca el nu intelege si cred ca omu vrea doar sa ti-o puna, dar tu trebuie sa te tratezi este singura prioritate si lasa relatiile

| NRazvan a răspuns:

O sa fiu direct si sincer cu tine. Fara sex o relatie scârțâie, mai ales de pe la 18+. E frustrant sa stii ca ai o iubita dar totusi stai pe manuela de frica sa nu iei si tu boala pe care o are ea, asa ca mai degraba spui pas si îți gasesti pe altcineva.