| ingerpalid a întrebat:

Heei! Aseara am facut-o cu prietenul meu. El a ejaculat in prezervativ. Dar dupa ce si-a scos prezervativul, s-a sters acolo, la cateva (5min cam asa) minute, am inceput sa o facem din nou fara prezervativ. Exista vreo sansa sa se intample ceva grav, o posibila sarcina nedorita?
Si totodata as vrea sa incep sa iau anticoncepționale, daca incep sa le iau de maine au un efect asupra întâmplării de aseara?
Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| wj a răspuns:

Nu au absolut niciun efect.
Da, exista, dar depinde daca esti in perioada fertila sau nu.
Afla de aici http://sanatate.flu.ro/calculator/calendar-fertilitate/

Singura preventie e sa iei pilula de a doua zi, dar, poti suferi de modificari ale organismului pentru o perioada. CIteste prospectul pilulei cu atentie.

6 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Jucativa cu focul pana apare bastardul si va pune la zid pe amandoi

| Violleta2022 a răspuns:

Categoric poti sa ramai insracinata, pentru ca intotdeauna dupa o partida de sex, raman spermatozoizi pe canalul urinar si se scurg in vagin in primele secunde cand penisul este re-introdus.

Cat privesc anticonceptionalele, nu vor avea nici un fel de efect atata vreme cat nu au fost luate cu cel putin 2 saptamani inainte, adica nu te pot proteja de o posibila sarcina.

| corbulalbrosu a răspuns:

Incep prin a-ti raspunde la prima intrebare. Intotdeauna dupa ejaculare va ramane lipit de peretele uretrei (canalul din penis), o anumita cantitate de sperma vascoasa care nu poate fi eliminata nici prin stergere si nici prin spalare, decat doar cu ajutorul unui jet de urina. Daca partenerul nu a urinat si ati inceput o noua runda de sex, in mod invariabil, intotdeauna acea sperma intra intr-un proces de fluidizare si incepe sa se scurga din penis. In cazul in care tu esti in perioada fertila a ciclului menstrual, posibilitatea de a se forma o sarcina este foarte, foarte mare. Cu privire la intrebarea a 2-a, raspunsul este urmatorul : daca doresti ca pe viitor sa folosesti ca metoda contraceptiva pastilele AC, atunci trebuie sa stii ca este recomandat ca administrarea acestora sa se faca cu incepere din prima zi de menstruatie, adica cu incepere din prima zi a noului ciclu menstrual. Insa iti amintesc ca folosirea pastilelor AC se face doar dupa efectuarea unor analize medicale obligatorii (de coagulare a sangelui, examen mamar, si analize hormonale) pentru a se stabili profilul tau hormonal, deoarece doar pe baza acelui profil hormonal care este unic pentru fiecare femeie, medicul ginecolog sa poata alege si propune cel mai compatibil/indicat produs AC. Folosirea unui AC dupa "recomandarea" cuiva, poate sa nu aiba efectul asteptat sau sa provoace efecte nedorite asupra organismului, deci niciodata nu se va folosi asa "dupa ureche". Daca esti in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual actual, atunci probabil ca la indicatia medicului ginecolog ai putea folosi pastila contraceptiva de a 2-a zi deoarece posibilitatea de a se forma o sarcina este mare in cazul in care partenerul tau nu a urinat inainte de a 2-a repriza de sex. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca erai in perioada fertila, dupa al doilea numar este foarte posibil sa ramai gravida. De ce? Pentru ca in urma primului numar, pe canalul penisului a ramas sperma care poate fi varsata in timpul celui de al dolea numar in vagin. Pentru a evita acest fenomen, el trebuia sa urineze dupa primul numar ca sa se elimine sperma din canal.

| LoveTheWayYouLie1 a răspuns:

Da, este posibil. Dacă sarcina nu s-a prins este posibil să mai aibă efect.

| ingerpalid explică:

Mulțumesc mult! Nu sunt in perioada fertila, am calculat si sunt asa cum credeam, zilele nefertile.
Multumesc pentru răspunsuri!