| 1863939Bogdan a întrebat:

Bună, am și eu fimoza(probabil nu am fost la medic)în stare flasca pot să-l decalotez și am nu stiu cum sa explic un fel de cerc, o forma de cerc sub capul peninsului care pe urma acoperă capul.In stare erecta mi-e frica sa-l las asa cu cercul ala sub capul penisului ca am auzit ca pot sa fac parafimoza.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Exact. Acel ''cerc'' de piele de care ai amintit in termen medical se numeste ''inel fibros'' si formeaza un lant de celule rigide, semi intarite si lipsite de elasticitate. In momentul in care se produce erectia penisului, inelul fibros stranguleaza/gatuie trunchiul penisului si sangele nu ami circula, ramane blocat in urma unelului si astfel poate sa apara asa numita parafimoza.
Este indicat si recomandat sa te prezinti la un cabinet Urologic pentru o consultatie absolut necesara, n cazul in care nu doresti sa ai probleme destul de serioase in momentul in care iti vei incepe viata sexuala. Multa sanatate!

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la medicul urolog ca sa te ajute acum, ca pot apare complicatii, infectii samd.