| NUSHNUSHNUSH1231 a întrebat:

am 13 ani, incepem cu o poveste, acum 3 saptamani an aflat despre decalotare, fimoza, 1 saptamana tot am aflat informatii,si da,aveam fimoza,totusi nu cred ca era fimoza,am gasit niste exercitii pe net, saptamana 1, am decalotat penisul in stare flasca,am tot facut exercitii pana azi si merge lin in stare erecta mult,imi este frica de o parafimoza,penisul are culoare alb-rosu nu stiu ceva combinatie,am facut si exercitii sa nu mai fie sensibil capul penisului, deci nu ma doare, azi l-am decalotat iarasi in stare flasca si am fazut ca sunt niste mici 10-20 de puncte la baza, am aflat ca este smegma.Intrebaritongueot decalota penisul in stare erecta fara risc de parafimoza? Cum curat smegma?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Parafimoza apare in momentul in care din cauza ca dechiderea preputiului este insuficienta si este limitata de catre un INEL FIBROS afat in extremitatea preputiului mult prea stramt (inca insuficient largit) si printr-o decalotare fortata a glandului in momentul in care penisul se afla in erectie, acel inel fibros ramane blocat in santul balanopreputial (adancitura dintre gland si trunchiul penisului) sau chiar pe trunchi si din cauza strangerii puternice nu mai poate fi miscat si readus la loc, peste gland in pozitia normala. Din cauza strangerii puternice exercitate de inel asupra penisului, se poate bloca circulatia sangelui in vene, penisul se tumefiaza/se umfla peste masura si in multe cazuri devine strict necesara interventia medicala si/sau chirurgicala de sectionare a inelului fibros in vederea reluarii circulatiei sangvine normale prin penis. Multa sanatate!

| NUSHNUSHNUSH1231 explică (pentru corbulalbrosu):

Mersi mult, si smegma cum o curat?

8 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Smegma, se curata prin spalare zilnica cu apa calda si sapun.

| NUSHNUSHNUSH1231 explică (pentru Emilian65):

In loc de sapun merge si sampon? Ca ma doare daca ating baza capului penisului.

| Emilian65 a răspuns (pentru NUSHNUSHNUSH1231):

Incearca si cu sampon, dar mai bun este sapunul.

| NUSHNUSHNUSH1231 explică (pentru Emilian65):

Mersi oricum azi vad ca a inceput sa se dea jos smegma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parafimoza nu cred daca poti decalota...smegma,daca e smegma spala-te bine, bine.
Nu imi dai si mie exercittile alea? Sunt curios.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Cauta informatii privind metoda de largire a deschiderii preputiului prin folosirea tehnicii/metodei denumite Beauge,

| anonim_4396 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Multumesc domnu' cu raspunsuri bune mereu.