| maestrul123 a întrebat:

Salut,TPU! Am 14 ani,iar recent am inceput sa imi decalotez penisul,însă atunci când sunt in stare flasca nu este decalotat si imi este frica sa trag puțin mai mult(de specificat faptul ca nu ma ustura deloc daca incerc sa il trag mai mult, deci probabil nu este fimoza), iar în stare erecta se decaloteaza complet doar daca il ajut eu puțin pentru îndepărtarea totală a pielii de pe capul penisului.
Am mai multe intrebari:
1.Penisul trebuie sa fie decalotat in stare flasca sau poate fi acoperit de piele?
2.Ce ar trebui sa fac ca penisul meu sa se decaloteze singur complet, fără ajutorul meu?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

1.Penisul trebuie sa fie decalotat in stare flasca sau poate fi acoperit de piele?
Raspuns : Preputiul adica pielea mobila care acopera glandul penian (capul penisului) are rostul si rolul sa existe, dintr-un motiv bine intemeiar si anume sa protejeze (apere) suprafata foarte fina, sensibila si extrem de excitabila de factorii externi. Din acest motiv, atunci cand penisul este in starea sa normala adica : cea flasca, glandul sau este acoperit in PERMANENTA si in 99% din cazuri in intregime de preputiu.
2.Ce ar trebui sa fac ca penisul meu sa se decaloteze singur complet, fără ajutorul meu?
Raspuns : Atat teoretic cat si practic glandul penian isi mareste destul de mult volumul si oarecum si forma in momentul in care intra in ERECTIE, insa/dar chiar si in aceasta situatie probabil in peste 90% din cazuri doar o mica parte din suprafata glandului devine decalotata de la sine.
Decalotarea completa/totala a glandului in imensa majoritate a cazurilor se realizeaza/produce numai cu ajutorul degetelor/a mainii sau in timpul actului sexual (la fiecare miscare a penisului in vagin : de penetrare si retragerea sa)
S-a constatat si stabilit (stiintific si medical) ca poate sa apara procesul prin care glandul ramane decalotat complet atat in stare flasca cat si erecta, insa acest aspect se intalneste in cazul persoanelor varstnice (de varsta a 3-a).
Multa sanatate!

| Andresso a răspuns:

1. La unele persoane penisul e decalotat, la altele nu, depinde de gena. Dar probabil daca te masturbezi mult, faci sex mult, cu timpul o sa-l ai din ce in ce mai decalotat atunci cand e in starea fleasca.
2. Nu am idee, dar tot ca mai sus, daca ai o viata sexuala activa, se va decalota din ce in ce mai usor.

| maestrul123 explică (pentru Andresso):

Multumesc de informații!