| anonim_4396 a întrebat:

.am si eu nevoie de niste ajutor, va voi rasplati cu o funda si voturi:d.Ma simt confuza si nu stiu ce vreau, nu stiu daca sunt vinovata, cat de vinovata sunt, si nici ceea ce imi doresc.Eu si pr meu ne-am despartit, din niste motive stupide, pentru ca este prea gelos, sup si exagerat si imi impune prea multe reguli, asa ca ne-am certat..Ne cam indepartaseram in ultima perioada, mi-a gresit cu multe in timpul relatiei si am trecut peste si nu a apreciat, nu era asa cum voiam eu, asa iubitor, intelegator, respectuos si sincer, s-a schimbat, iar in ultima vreme a avut multe gesturi urate, glume proaste, care m-au scos din sarite si m-au facut sa ma comport cam urat. El mereu a vrut sa ma schimb, caci sunt cam imatura, irascibila si recalcitranta, copilaroasa, naiva, nu asa sofisticata si "civilizata", in sensul prea civilizata, dar si eu mi-am dorit sa se schimbe si niciunul nu a putut, iar el mereu se astepta la multe de la mine, dar nu facea eforturi sa nu fie monotonie, sa ne surprindem. Faza e ca inca nu imi e dor de el, e recenta despartirea, nu stiu daca vreau sa ne impacam, dar ma sperie faptul ca cred ca el nu mai vrea, pentru ca l-am suparat, si a fost cv absurd si exagerat, in legatura cu posesivitatea si gelozia lui..Ma simt oarecum usurata, dar imi e teama ca mai tarziu imi va fi dor, ma voi simti vinovata, voi regreta, si nu ma voi abtine sa il caut, asa se intampla mereu, acum sunt foarte plina de furie pentru el, pentru ca demult nu ma mai tratat asa cum obisnuia.As vrea sa inteleg sentimentele astea si sa stiu ce inseamna, care e urmatorul pas, daca trebuie sa ii spun sa vorbim, sa inteleaga ca e exagerat, sa incerc o impacare, sau sa imi iau un adio de la el si sa incerc sa il uit, ori pur si simplu sa tac si sa las lucrurile sa vina de la sine, sa vad ce se va intampla. Dar oarecum ma raneste faptul ca el va fi cu alta, pentru ca e cam fustangiu si sper ca nu va folosi asta ca metoda sa ma uite, si as vrea sa nu imi fac doar eu mustrari de constiinta ca am gresit cu multe fata de el si ca nu am invatat din certurile noastre sa fiu altfel, ca nu l-am putut face fericit, decat uneori, cum si el a facut..As vrea sa stiu ce ati face voi, ce semnificatie au sentimentele astea si cum trebuie sa le interpretez, sa reactionez. Vreau sa ii demonstrez ca pot si fara el, dar nu stiu daca vreau sa inchei aceasta relatie si sa creada ca nu am invatat cv de la el si din rel noastra, imi e teama de regrete si de dor, ca nu ma va mai cauta, ca lui nu ii va fi fdor, dar ma simt libera si as vrea sa profit de libertatea pe care el nu mi-a oferit-o, insa nu ma grabesc, nu st asa, il iubesc insa nu vreau sa cred ca sunt dependenta de el.Astept opinii.

Răspuns Câştigător
| catandry a răspuns:

Din cate povestesti este mai bine sa inchei aceasta relatie.este nociva pentru tine. da se poate intampla sa va impacati, chiar si sa ramaneti impreuna definitiv, dar nu vei fii fericita langa un astfel de om, nu este destinul tau.Lasa-l sa isi gaseasca o fata pe care sa o iubeasca cu adevarat si tu sa iti gasesti un baiat care sa te iubeasca si sa te respecte, si bineinteles sa fie reciproc, si toate vor fii bune. Faptul ca te simti usurata desi totusi tii la el e un semn ca aceasta relatie te sufoca de fapt, ca nu e ceea ce iti trebuie asa ca mai bine ramai libera, fara el.Va mai trece un timp pana il vei uita, dar incearca sa iti acorzi o sansa pentru o fericire adevarata!

5 răspunsuri:
| oLeNNNao a răspuns:

In primul rand el ar trebui sa vada cat de greu se poate schimba pe el insusi apoi o sa isi deie seama cat de greu e sa ii schimbe pe cei din jur. Oricum fustrarea e pe moment, depinde ce relatie ati avut, cat timp ati fost impreuna dar crede-ma baietii mai sunt pe lumea asta :*. Nu e ultimu desi poate cateodata la asta te gandesti, nu e deloc asa happy. Uite eu iti zic sa te gandesti mai bine la tot ce a fost intre voi bune, rele happy. O sa iti dai singura seama daca mai are rost sa il cauti, iar daca el tine la tine te cauta iar daca nu, inseamna ca nu te merita indeajuns happy. Fi indiferenta cu el chiar daca doare, arata-i ca poti si fara el happy. Asta doare cel mai tare happy daca te vrea vine inapoi daca nu. pierderea lui :*. Bafta [Funditapuppy dog eyes]

| Liviucu a răspuns:

Mă bucur nespus că ai făcut acest pas şi ai luat această decizie. Ştii doar că sfatul meu era identic. În ceea ce priveşte dorul de el, cu siguranţă c-o să fie şi el prezent pe viitor. Şi ştii de ce? Pentru că a fost primul şi ştii cum e, primul nu se uită niciodată. Dar sunt absolut convins că vei ajunge într-o vreme în viitor să îţi doar aduci aminte de el şi să ai o senzaţie plăcută şi atât iar amarul de acum va dispărea. Nu te va mai durea deloc mai ales că vei reîncepe să descoperi dragostea alături de altcineva mult, mult mai bun decât el, o dragoste pe care tu încă nu ai eliberat-o din tine pentru că poate nu ai avut cu cine să o descoperi. Poate că n-a meritat şi ăsta cred că e unul din principalele motive.
Oricum, am fost, sunt şi voi fi mereu alături de tine Andreiuţa mea dragă şi scumpă.
Te pupă (dulce pe gâtuţ) Liviucu`love struck!

| Liviucu a răspuns:

Nonsenses. Prostii si iar prostii. Stii prea bine povestea mea. Si la mine ambele nu vor sa ma caute si nici nu o fac de luni bune. Si vorba aia, e vorba de doua persoane, nu de una. Faptul ca spui ca nu stii daca se gandeste sau nu la tine ma face sa spun ca nu il cunosti indeajuns desi il stii de atata vreme. Si ce e ridicol este ca apoi tot tu esti cea care spune ca el e perfect si ca nu ai sa mai intalnesti altul ca el. Oricum vom vorbi mai multe pe CHAT in privat insa sa-ti intre bine in cap (si te rog asta) ca inca esti mica si inca NU stii ce inseamna iubirea in adevaratul sens al cuvantului, ce implica ea de ambele parti si cum trebuie sa fii iubita de partener pentru a putea spune aceste lucruri frumoase. Gandeste-te si ti-am mai zis-o, ca baieti mai sunt si ca, cu unul ca el nu vei putea face casa in veci oricat de dragut ar fi la caraceter sau infatisare.

Per total ambii trebuie sa fim cu inima impacata ca am dat tot ce am avut mai bun din noi cu acele persoane pe care le-am iubit grozav. Eu unul m-am resemnat tocmai din ideea ca daca observau asta nu m-ar fi parasit niciodata. Insa daca nu au observat si ba chiar daca au ales sa iasa din vietile noastre trantind usa dupa ei atunci raspunsul il stii si tu... Fii dura si gandeste ca si mine. Ne vor cauta cand vor mai creste si cand intr-un moment de maturitate o sa aiba o sclipire, sclipire care o sa ii faca sa-si dea seama ca totul s-a rupt doar si doar din vina lor. Si asta se va intampla abia dupa 20 de ani atunci cand vor realiza si regreta totodata cate lucruri urate au facut in adolescenta si cand vor da orice sa ne readuca in vietile lor pentru ca abia atunci vor simti cat de minunati suntem. Ne vor aprecia la justa noastra valoare si vor scuipa pe cei cu care astazi isi fac de cap, pentru ca o sa pateasca multe lucruri aiurea cu ei pana atunci. Fara noi fetele mele vor fi nefericite pe vesnicie asa cum si baiatul tau nu va fi un intreg fara tine. happy Tine bine minte, totul s-a rupt nu din vina noastra ci din a lor. La mine ca m-au mintit cum au vrut ele mai bine fara nici un rost si la tine ca nu te-a apreciat la justa ta valoare si ca nu a fost mai maleabil asa cum meritai, cum meritau si sentimentele tale pure pentru el.
Ramane doar sa ne resemnam si sa inghitim in sec cand vom afla sau simti ca si-o trag cu altii. Ca stii prea bine cat de mult ma doare pe mine asta. straight face

Si eu te pup (pe gatut, doar te-ai obisnuit) si abia astept sa vorbim. Te astept, ca de obicei - in coltisorul nostru secret cu miros de tine.

20:20 love struck - asta probabil e un semn care indica faptul ca mereu voi fi alaturi de tine; de ce? pentru ca deocamdata meriti asta. happy

| Alexandru_Bucur_1993 a răspuns:

Di punctul meu de vedere, din ce ai povestit mai sus acest baiat nu te merita. Daca a inceput sa iasa cu o alta fata in loc sa te caute si sa-si ceara scuze imi sugereaza faptul ca nu prea a tinut la tine. Sfatul meu este ca sa incepi sa iesi mai mult cu prietenele, sa-ti gasesti alta persoana speciala pentru ca pana la urma ce rost are o relatie daca persoana care iti zice ca te iubeste "iti grseste" si nu-ti ofera libertatea necesara? Daca simti nevoia sa vorbesti cu cineva lasa-mi un mesaj cu id`ul tau si voi incerca sa te fac sa treci mai usor de aceasta situatie. happy

| darkacvilla a răspuns:

Buna Andreea,

Din tot ce ai scris mai sus se vede ca-ti pasa si ca ti la el. Tot din descrierea ta nu as putea spune aceleas lucruri despre el. iecare dintre noi am trecut prin cel putin o astfel de situatie. La mijloc e pur si simplu decizia ta. Daca te vei intoarce la el va sti ca o mai poate face o data ca tu te vei supara dar te vei calma si vei fi iar langa el. Daca vrei sa vezi cu adevarat daca ai insemnat ceva pentru el lasa-l in pace cu oricine ar fi si orice ar face. Dupa o vreme, daca te-ai iubit cu adevarat se va intoarce langa tine sigur. Din pacate in ziua de azi baietii nu prea mai stiu sa iubeasca iar fetele serioase ii nimeresc tocmai p-astia. As face un short story cu mentiunea ca daca vrei sa o detaliem astept un semn pe privatwinking si ar incepe cam asa. Acum un an si ceva ma gaseam intr-o relatie minunata cu verighete cumparate si cu planuri de nunta. Intr-o seara ( 8 marte ) un vecin a dat o petrecere ( stau la bloc ) si a invitat-o pe ea, pe mine nu. S-a dus si pe la 3 dimineata m-am dus sa vedem daca mai sta sau vine in camera. Era incuiata cu ala la el in apartament. In secunda 2 a cazut cerul pe mine si m-am inecat in lacrimi. A venit dupa 2 ore inapoi beata. Am trecut peste zicandu-mi ca va fi bine. Treceam in fiecare zi cand ma duceam la munca pe langa ala mereu cu intentia de a baga cutitu-n el dar sti tu: nu e prost cine cere ci e prost cine dawinking! A fost din nou totul bine si frumos pana in clipa in care la o petrecere in care fetele erau vreo 3 si baietii vreo 15 ea a disparut cu o mare parte din ei timp in care ceilalti m-au tinut pe mine de vorba. I-am gasit pe toti in dus moment in care am pus punct. Pana in clipa aia statusem impreuna, mi-am luat tot si m-am mutat undeva in partea cealalta a orasului. Din clipa aia am rupt orice rel cu prietenii comuni si am ingrupat-o definitiv pentru mine. Ma mai intalnesc cu ea si acum din intamplare prin centrul orasului, vazand-o ma inmoi ca margarina la soare pentru ca am iubit-o mai mult ca pe mine dar mai mult de "buna" nu-i mai pot da - si-a batut joc de mine.
Andreea sunt langa tine multe persoane care-ti fac cu ochiul fara ca tu sa le vezi... sincer te rog indreapta-ti increderea si sentimentele inspre cineva care macar te respecta!
Eu in locul tau l-as lasa sa vina la mine si in functie de cum m-as simtii atunci l-as injosii sau l-as lua in brate si l-as saruta. Daca el nu va mai venii imi pare rau pentru el: wathever happens - life goes on!

Sper ca te-am ajutat, nu uita cine te iubeste nu te face sa suferi - trust me!winking
Andrei