| DirviziuQ a întrebat:

In primul rand un an nou fericit cu multe realizari bune si sanatate!
Anul trecut sa spunem ca am fost cam rea cu o persoana draga mie, desi nu o faceam intentionat, pur si simplu nu gandeam inainte de a spune si face unele chestii. Ne-am certat atunci si desi lucrurile s-au rezolvat, toate sunt bune si frumoase si nici nu se aduce vorba de ce a fost in trecut, nu ne afecteaza cu nimic, eu tot ma gandesc la asta, ma gandesc la cat de idioata am putut fi atunci mai ales cu o persoana care e asa buna cu mine atat atunci cat si acum. Ma gandesc ca i-am ranit sentimentele desi nu mi-a facut nimic rau si nu era nici o problema, cum am zis mai sus nu gandeam. Ma simt foarte prost si vinovata, pentru ca chiar a fost vina mea, si problema este ca ma tot gandesc la asta si nu stiu cum sa fac sa scap de asta. Ei nu i-am zis ca inca ma gandesc ca sa nu interpreteze gresit. Imi pare asa rau, si orice fac nu pot sa nu ma gandesc la asta. Eu sunt o fire mai sensibila si poate de aia...
Deci, cum as putea face sa pot uita si eu si sa nu ma mai gandesc la ce am facut? Da, am invatat din greseli si de aia acum ma comport cum ma comport, dar vreau sa nu ma mai gandesc mai ales ca lucrurile sunt rezolvate. Ce sa fac?
Multumesc!

6 răspunsuri:
| dannys a răspuns:

Trecutul nu il mai poti schimba asta este "ce ai facut este un bun facut". Acum invata din greseli si incearca sa nu mai faci ce ai facut.De uitat nu poti uita dar macar incearca sa te ierti pe tine daca el/ea te-a iertat.

| R0R0 a răspuns:

Daca crezi ca te vei simti mai bine, poti vorbi cu respectiva persoană.

An Nou Fericit! happy

| DirviziuQ explică (pentru R0R0):

Multumesc la fel! happy

| R0R0 a răspuns (pentru DirviziuQ):

happy

| Taloi_Liviu_1970 a răspuns:

Ceea ce cauti tu este descris intr-o carte, in Slefuitorul de Diamante, se numeste "setarea zilei", insa in cazul tau nu stiu daca e nevoie sa o faci chiar zi de zi. Ai nevoie sa de 4 pasi, am sa ii descriu, insa fara carte s-ar putea sa nu intelegi prea mult...

1) trebuie sa stii de unde vin lucrurile. cum functioneaza natura, adica o lege universala, de tipul ceea ce dai aia primesti, sau faci bine primesti bine, insa acum spun pe scurt, pe lung vezi in carte care e cauza a tot ceea ce experimentam

2) regreti inteligent fapta ta, asta inseamna sa nu te invinovatesti, dar in acelasi timp sa cauti ca de aici inainte sa rezolvi lucrurile facandu-le putin altfel, asta e esenta acestui regret inteligent, cauti sa schimbi modul in care faci uzual lucrurile, si nu e invinovatesti, insa si aici e mult de povestit.

3) decizi sa te abtii de la acel lucru pe care l-ai facut gresit, nu musai cu persoana x, ci cu oricine, pentru o perioada limitata de timp, atat cat poti tu, dus la maxim, "nu mai sunt rea cu oricine vreme de 12 ore" sau "pana luni nu mai vreau sa fiu rea cu nimeni", si important este sa respecti acest termen.

4) faci ceva, planifici ceva, pe invers, deci sa fii buna cu cineva, nu e musai cu aceeasi persoana, insa, poti face cu el daca tu simti asta, fara sa ceri ceva in schimb, pur si simplu un act de bunatate indreptat catre cine vrei tu, si poti face asta de mai multe ori pe perioada timpului in care te abtii sa nu fii rea.

Procesul in gasesti decris in cartea Slefuitorul de Diamante, sigur o sa iti placa daca o citesti! Spor!