| alessandra10 a întrebat:

Vreau sa incep prin a spune ca ma simt groaznic si am nevoie de niste sfaturi.
Astazi iubitul meu s-a despartit de mine pentru o alta fata. Mi-a zis ca vorbeste cu ea de aproximativ o saptamana, c a s-a indragostit de ea si ca noi ne indepartaseram, dar s-a prefacut ca totul e bine ca sa nu ma raneasca. Ma simt groaznic pentru ca nu credeam ca m-ar rani vreodata asa si simt ca nu mai am niciun chef de viata. In primul rand, as vrea sa va intreb daca credeti ca e posibil sa se fi indragostit atat de repede de fata respectiva, din moment ce atunci cand eram impreuna simteam ca ma iubeste enorm. Tin sa mentionez ca acum ceva timp am fost despartiti cateva zile si o prietena comuna a iesit cu el si a fost martora la cat de afectat era ca nu mai suntem impreuna.
Credeti ca la un moment dat isi va da seama ca a gresit si ca era mai bine cu mine? nu vreau sa sun egoista, dar sper sa isi dea seama de lucrul asta.
Si in ultimul rand, as vrea sa intreb cum sa fac ca sa mentin legatura cu el. Chiar daca nu vom mai forma un cuplu, nu vreau sa il scot definitiv din viata mea, pentru ca e o persoana careia simteam ca ii pot impartasi orice si nu as vrea sa il pierd definitiv. Ar trebui sa astept ceva timp pana sa incerc sa reiau legatura cu el? Multumesc enorm celor care au citit.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Maine vei fi cu altul si vei uita asa mare iubire, poti incepe deja sa cauti pe altul

| Violleta2022 a răspuns:

Ce sens ar avea sa mentii legatura cu un om care te schimba pe o alta iubita, adica te paraseste?
Tu chiar nu vezi ca nu-i pasa de tine, ca nu te iubeste?
la ce ai vrea sa fii presul de la usa, sa te lasi calcata in picioare, doar ca sa mentii legatura cu el, de ce ai vrea sa faci asta?
Nu-i sanatos si nici normal ceea ce vrei, risti ca cealalta sa te paruiasca in plina strada, daca el deja s-a despartit pentru tine.
Tu chiar nu te pretueisti deloc? Nu ai nici un pic de mandrie? Pentru ce te-ai injosii de un barbat care a jucat teatru cu tine, pretinzand ca te iubeste cand el era deja cu alta.
Sfatul meu este sa-l eviti si sa-ti vezi de viata ta, durerea va trece odata cu vremea si iti vei gasi un altul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai omis motivul despartirii voastre anterioare. Ca baiat, banuiesc ca el a luptat ceva-ceva pentru voi, tu nu ai lasat de la tine, si asa a decis sa se detaseze.
Un baiat care sufera foarte mult pentru o fata, cand isi revine, ii da cu flit mult mai urat, fetei care l-a facut sa sufere, decat uneia pe care n-o suporta pur si simplu.
Daca au existat niste conflicte din nimic sau chiar cu motiv, pe care el a incercat sa le rezolve dar tu nu ai vrut sa iti accepti partea ta de vina si sa calmati atmosfera (ca asa faceti toate), e normal ca el sa se sature, si sa caute o fata cu care are liniste, cel putin la inceput.
Si noi simtim nevoia sa fim intelesi, dar de cele mai multe ori, nu are cine.
Cred ca ai sanse sa tii legatura cu el, din moment ce ti-a dat explicatii in legatura cu despartirea, insa te sfatuiesc sa nu il cauti cel putin o perioada, ca sa nu inceapa sa te evite.

| LoveSleep a răspuns:

O iei prea în serios și dai prea mult vina pe el. Gândește logic: Dacă erai mai bună decât ea, rămânea cu tine.
În plus, ce e cu clișeul "Va realiza ce a pierdut" sau "Niciodată nu va găsi alta ca mine". Știu că e greu să faci legătura, dar cam asta e ideea, nu vrea alta ca tine.
În viziunea mea, tipul e absolut ok. Și-a dat seama că simte ceva pentru o altă tipă, s-a despărțit de tine. Ce? Credeai că o să te iubească veșnic? Sau credeai că doar tu ai dreptul să te desparți de el.
Nu menține legătura cu el. Nu are rost.

| UnBroken2016 a răspuns:

Daca nu se simtea bine cu tine, se putea "indragosti" si in 2 secunde de alta, ce sa mai zic de o saptamana. Dupa cum vorbesti nu cred ca aveti nici macar 18 ani. Relatia voastra e tipica, va despartiti, va impacati iar va despartiti. E apa de ploaie nu relatie. Te mai miri ca a fugit la alta.

" Chiar daca nu vom mai forma un cuplu, nu vreau sa il scot definitiv din viata mea, pentru ca e o persoana careia simteam ca ii pot impartasi orice si nu as vrea sa il pierd definitiv"
laughing Ma amuza fetele ca tine care vor sa il tina pe ex pe post de catelus care sa ii spuna off-ul cand au ele chef. Voi nu ganditi cred.

| seth2016 a răspuns:

Cred ca cel mai bine faci o pauza. Vezi dupa aia daca mai ai chef de razbunare / sa-i arati ca a facut greseala vietii lui sau iti dai seama ca e pierdere de timp. Suferinta iti trece peste un timp si vei fi pregatita pentru urmatoara ta relatie.

| n1445 a răspuns:

Draga mea si eu sunt in aceeasi situatie... Dupa o relatie de doi ani si cinci luni el s-a despartit de mine pentru alta. La fel am simtit si eu ca tine ca vreau sa pastrez legatura, sa ramanem prieteni pentru ca era singurul care stia totul despre mine si chiar am si vorbit vreo saptamana dupa ce ne-am despartit pana cand am inceput sa am alte preocupari si nu ma mai interesa ce face. Au trecut alte cinci luni de atunci si nu ma mai intereseaza deloc. O sa vezi si tu ca o sa intalnesti pe cineva care automat o sa iti para mai bun. Tot timpul urmatorul este mai bun decat precedentul! Sa treci cu bine peste si nu te consuma prea tare. Nu merita. :*

| viperra a răspuns:

Am trecut prin cei ai trecut si tu. Posibil sa regrete ca v-ati despartit, lasa sa treaca ceva timp apoi ii poti scrii si sa il intrebi ce mai face.Nu esti singura persoana careia i s-a intamplat asta,altora li s-a intamplat si mai rau, poate te face asta sa te simti mai bine happy
daca vrei detalii, putem vorbi pe Facebook despre asta, daca vrei, da-mi mesaj in privat sau raspunde aici happy

| Thepursuitbeginswhenthisportrayaloflifeends a răspuns:

Cu tipa aia a avut scanteie, nu mai poti face nimic.
SCANTEIE

| ramonia a răspuns:

Sa se indragosteasca intr-o saptamana? Nu prea cred. Cel mai probabil chestia asta dureaza de mai mult timp. Zic si eu.