| marmotel a întrebat:

am si eu nevoie de niste sfaturi.Am un prieten de aproape 2 ani de zile, si ne iubiim foarte mult, ne stim si parintii etc. El batea anul trecut un apropo ca facem dragoste dar i-am zis ca nu fac nimic pentru ca nu ma simt pregatita. Dar anul asta, tinand cont ca il iubesc si el pe mine foarte mult(ne-am certat de ff multe ori da tot timpu ne-am impacat ) ma gandeam sa incerc, pentru ca as vrea si eu sa fac cu el. am vb si cu mama despre asta si a zis ca dansa nu se impotriveste, ca se intelege si dansa ff bine cu el, dar ea crede ca is mica pentru asta(am 17 ani jumate), si eu daca as vrea sa fac, dansa nu ar putea sa ma opreasca. Dar mie totusi parca mie putin frica, nu stiu de ce. si as vrea sa o facem cand mergem la munte, la inceputul lui iunie, ca plecam in exc, cand e si ziua noastra, si ma gandesc ca ar fi ceva dragut, dar tot parca mi-e rusine fata de mama. ajutati`ma va rog intr-un fel sau altul puppy dog eyes. (el are 19 ani si eu 17 jum). Multam :*:*

5 răspunsuri:
| bunica18 a răspuns:

Daca vrei ca istoria vietii tale sa fie cit mai curata, pastreaz-o cit mai curata. depinde doar de tine. Daca vei dori sa te casatoresti in viitor, ghindeste-te un pic la ce vei povesti copiilor tai mai tirziu. Cum ai vrea sa te priveasca, ca o mama care a stiut sa isi pastreze demnitatea si care a refuzat orice compromis sau ca o mama care s-a lasat dusa de valuri intr-o vacanta la munte. Sincer valorea unei fete nu sta doar in virginitatea fizica insa puritatea sufleteasca si fizica contribuie la o implinire in doi la momentul potrivit. Mergeti la un preot, cereti binecuvintare sa va casatoriti si ghinditi-va la aproprierea fizica dupa... Taina cununiei este sacra. Incearca sa gasesti o carte scrisa de preotul Vasile Gavril care se intituleaza chiar asa "Taina Cununiei"
Am gasit un mic interviu cu parintele despre care iti vorbeam:
http://www.youtube.com/watch?v=g0plwMRwTV8 incepind de la minutul 2:24 Mai gasesti si alte interviuri pe aceasta tema in dreapta ecranului. Sper sa-ti foloseasca.

Singurul sfat pe care ti l-as da cu adevarat ar fi sa te rogi la Dumnezeu, la Fecioara Maria ca sa-ti indrume pasii.

| Felys a răspuns:

Eu cred ca ti-a demonstrat clar ca te iubeste, daca dupa 2 ani nu a cautat pe alta,rar se intampla ca baietii sa astepte asa de mult pe o fata sa se hotarasca, este de apreciat, poate ca e o idee buna sa ii arati ca tii la el la munte acolo, si cred ca si certurile se vor rarii, daca nu vor dispare complet, succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu simti ca inca nu esti pregatita nu trebuie sa faci acest pas, baiatul daca te iubeste te asteapta, sunt si alte "jocuri" in care se poate potolii excitatia lui, ma bucur enorm ca mama ta te invata asemena lucruri

| marmotel explică (pentru anonim_4396):

Eu vreau sa fac cu el pentru ca tin foarte mult la dansu puppy dog eyes.dar parca mi-e frica totusi de ceva :-s.

| anonim_4396 a răspuns (pentru marmotel):

draga mea, inseamna ca nu esti pregatita, ai grija ca poti ramane cu diferite sechele daca starui impotriva vointei tale