| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o intrebare am avut un contact sexual neprotejat si a doua zi dupa masa de abia am luat anticonceptionalele dar nu am urmat acele 21 de zile ci am luat o singura pastila doar in ziua de dupa contact, problema este ca eram si in perioada de fertilitate, e posibil sa raman insarcinata? Desi prietenul meu isi doreste un bebe foarte mult dar eu nu ma simt pregatita...

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pastila pe care ai luat-o nu are nici un efect contraceptiv. De altfel nici daca le luai pe toate 21 nu ar fi avut nici un efect luate asa aiurea. Ele au efect numai daca le iei corect, din prima zi de sangerare asa incat sa inhibe ovulatia. Daca ovulatia se declanseaza, contraceptivele obisnuite au efect zero.
Sigur ca poti fi insarcinata. Practic ai avut un contact sexual complet neprotejat in perioada fertila. Sper doar ca acea doza inoportuna de hormoni sa nu-ti fi afectat copilasul, daca el exista. Nu e chiar obligatorie sarcina, poate tu sau partenerul tau aveti ceva probleme de fertilitate, sau poate tocmai luna aceea ai avut un ciclu anovulator. Niciodata riscul de sarcina nu este 100%. Sigur vei afla peste minim 21 de zile.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Cine ti-a spus ca anticonceptionalele se iau asa? Ai fost la doctor sa-ti prescrie pastile pentru organismul tau? Anticonceptionalele se iau din prima zi a sangerarii! Nu in mijlocul ciclului. Daca erai in perioada fertila e foarte posibil sa fii insarcinata. Ca si solutie de urgenta in cazul in care se rupe prezervativul si nu vrei o sarcina este pastila de a doua zi. Care NU este o metoda contraceptiva! Este o varianta de urgenta. Daca nu vrei sa ai un copil, protejeaza-te. Oricum... fa un test de sarcina la 21 de zile de la contactul sexual neprotejat sa vezi daca ai ramas sau nu. Multa sanatate!

kratos
| kratos a răspuns:

Da este foarte posibil sa ramai insarcinata daca el a ejaculat in tine sau daca a avut secretii in timpul actului. Acum iti ramane sa te duci sa iei un test de sarcina iar daca actul s-a consumat acum maxim 3 zile poti lua pastila.

| shishilik a răspuns:

Foarte posibil, dar inca mai poti lua masuri. Fa-ti un test, iar daca da pozitiv mergi la doctorul ginecolog. Cand sarcina e la inceput, poti lua niste pastile si se rezolva, dar mai bine ceri un sfat de la un profesionist.