| Lovepr6 a întrebat:

Bună ziua! Am o nelămurire, mi-a întârziat menstruația 4 zile luna asta, pe 16 iulie am luat pastila de a doua zi.Peste câteva zile am avut contact sexual protejat în zilele când eram fertila.Credeti ca este posibil sa fiu însărcinată?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta nu este intarziere, fiind datorata efectelor secundare produse de "bomba hormonala" pe care ai luat-o.

Aceste efecte secundare vor fi prezente in corpul tau deregland totul: hormoni, menstruatie, ovulatie pe o perioada de 6-12 luni.

Din acest moment, fiindca nu mai poti lau inca o doza de pastila avortiva, va trebuii sa folositi prezervativul, la absolut toate partidele sexuale.

| dullcat a răspuns:

Cred ca se repeta intrebarea.Pastila de a doua zi iti da menstruatia peste cap, plus multe alte efecte adverse.Mai bine ar fi sa cauti alta metoda contraceptiva.

| mihhaella777 a răspuns:

Daca te ai protejat nu ai de ce sa iti faci griji. menstruatia iti intarzie de la pastilă, este normal, dar ca sa fii tu sigura mai asteapta cateva zile si fa un test de sarcina.