| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare dar vreau un raspuns de folos.Am inceput sa iau anticonceptionale Yasmin e prima data cand iau si prima luna. Pot sa o fac cu prietenul meu fara prezervativ chiar din prima luna? Poate sa isi de-a drumul? Nu raman insarcinata? Ms.

Răspuns Câştigător
| telluno a răspuns:

Buna,
Eu sunt casatorit de 1 an si putin...dar niciodata nu as lasa-o pe sotia mea sa ia anticonceptionale.
Eu creed ca intr-o mica parte ele dauneaza unei femei, ne dorim mult un copil, dar inca nu e timpul potrivit.
Sfatul meu este sa nu iei anticonceptionale, nu stiu eu consider ca nu sunt bune si nu sunt 100% sigure ( sotia mea stie de la o colega care lua anticonceptionale si a ramas insarcinata cu tot cu elehappy ).
Cel mai bine... daca vrei sa simpti placere nu folositi prezervativul, dar trebuie sa fie foarte atent prietenul / sotul tau.
Sper sa am putut sa te ajut.
Kiss :*

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ginecologul care ti le-a prescris trebuia sa-ti spuna cand este prima zi in care poti face sex neprotejat. daca a uitat, mergi din nou la el si intreaba-l. Ca protectie, trebuie sa stii ca nu exista metoda contraceptiva 100% sigura. Asadar, daca esti activa sexual, poti ramane oricand insarcinata. Dar daca folosesti anticonceptionalele corect (prescrise de ginecolog, incepute din ziua corecta, luate la aceeasi ora, neasociate cu nici un alt medicament, urmarirea tratamentului prin consult ginecologic la 4-5 luni in primul an si la maxim 6 luni ulterior), riscul de sarcina este foarte mic (in jur de 0, 5%)

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cine le-a prescris? Medicul sau le-ai luat tu, așa?
Ești protejată din prima zi de administrare.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Daca le-ai inceput din prima zi de menstra, poti face sex neprotejat chiar dupa 4-5 zile. Daca ai inceput sa iei prima tableta din a 5-a zi a ciclului, protejeaza-te suplimentar 2 saptamani.

| Alexissss a răspuns:

Unele anticonceptionale nu sunt foarte bune chiar daca faci sex fara prezervativ poate nu o sa ramai insarcinata dar poate te pricopsesti cu un SIDA, HIV.etc.eu as zice totusi sa folosesti prezervativelewinking Byehappy

| janynefeaver a răspuns:

Anticonceptionalele isi fac efectul inca din prima zi. Puteti sa nu mai folositi prezervativul si da, poate sa ejaculeze linistit. Vei ramane insarcinata doar daca nu le vei mai lua.