| Anonima1108 a întrebat:

am si eu o intrebare, joi am avut primul contact sexual cu prietenul meu si s-a rupt himenu dar penetrarea nu a avut loc pentru ca aveam dureri groznice. Dupa 2 zile ne-am jucat la intrarea in vagin, iar el a ejaculat in apropiere, m-am spalat rapid, dar e posibil ca spermatozoizii sa ajunga in uter? Daca da, ce trebuie sa fac mai departe. Astept raspuns, URGENT!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este posibil. Ejacularea pe vulva are risc de sarcina, iar spalarea nu are efect contraceptiv. In 48 de ore de la intamplare ar fi trebuit sa ajungi la ginecolog, sa discuti despre metode contarceptive de urgenta (desi cred ca riscul de sarcina este prea mica sa merite efectele adverse ale acestora).

12 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Du-te la ginecolog

| katy a răspuns:

Daca nu a intrat inauntru nu.cel mai sigur era sa fi luat postinor 2-pastila de a doua zi

| bianca9422 a răspuns:

In primul rand de unde sti tu ca s-a rupt himenul daca nu te-a penetrat?

si in al doilea rand,raspunsul la intreabrea ta, DA este foarte posibil, nu inteleg de ce toate credeti ca spalarea rezolva totul; de fapt ea nu rezolva nimic
de acum in colo daca va jucati invitati si un prezervativ sa intre in jocul vostruwinking
e cel mai sigur happy

| BuBu_6079 a răspuns:

In primul rand fa'ti un test de sarcina si in functie de rezultat vei vedea ce va trebui sa faciwinkingbaftawinking

| eurynomus a răspuns:

Da, este posibil in lichidul seminal care nu e sperma sa fie infiltrati spermatozoizi

| annna a răspuns:

Un test de sarcina este tot ce iti trebuiewinking

| RockLegend a răspuns:

Daca nu a avut penetrarea, el a ejaculat in apropiere si te-ai spalat rapid nu cred ca ar fi ajuns spermatozoizii in uter, asa ca nu cred ca e o problema

| trifescugabriela a răspuns:

Sfaturile noastre nu te vor ajuta cu nimic acum! Pentru ca nu e nimeni ginecolog aici ca sa iti spuna ce trebuie sa faci! Cel mai bun sfat e sa te duci la un ginecolog! Pentru ca e posibil sa te panicam noi mai rau si cand te duci sa iti spuna ca nu ai nimic! E posibil sa iti fie frica sa te duci dar na nu ai ce sa ii faci! Deci du-te la un ginecolog!

| Anonima1108 explică:

In momentul introducerii penisului am sangerat puternic, deci himenu s-a rupt, dar nu am mai continuat din cauza durerii. Ce spuneti ar trebui sa iau pilula de a doua zi?

| Anonima1108 explică:

Au trecut cam 4 ore, inca mai am timp sa iau postinor2 daca e cazul.va rog ajutati-ma sunt disperata!

| Anonima1108 explică:

Vreau sa mai adaug ceva,m-am spalat nu pentru a impiedica spermatozoizii,pentru ca sperma nu era chiar la intrarea in vagin,a ejaculat in portiunea dintre coapse si de aceea m-am spalat imediat de frica sa nu ajunga in vagin si apoi sa migreze in uter. Exista vreun risc sa raman insarcinata, pentru ca nu vreau sa-mi dereglez organismul cu postinor, dar mai bine previn.

| Anonima1108 explică:

Buna din nou, am fost la ginecolog si mi-a prescris postinor 2, 80 ron am dat, asa ne trebuie...acum sper sa nu am probleme. va multumesc pentru raspunsuri.