| CheeseCake2005 a întrebat:

am si eu o intrebare, la o fata virgina, in afara de faptul ca himenul se rupe la primul contact sexual( sau si inainte din diverse motive) se mai produce vreo schimbare dupa primul act sexual?

4 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

La unele persoane himenul e elastic si nu se rupe la prima data. De asemenea, tanara poate avea, probabil, probleme cu urinatul, o perioada, si desigur, cu senzatia de usturime multisor timp.

| corbulalbrosu a răspuns:

Indiferent de varsta, dupa dezvirginare nu apar nici un fel de modificari fizice vizibile, cu exceptia posibilitatii/sau nu, a deteriorarii himenului, insa aproape in toate cazurile vor apare modificari psihice care uneori pot fi remarcate de persoanele din anturaj care poseda un simt de observator fin al modului de comportare si isi pot da seama de schimbarile psihice, care pot fi mai mult sau mai putin "vizibile".

| Ioana803 a răspuns:

Daca fata nu este dezvoltata fizic indeajuns, gen varsta de 12-16 ani, aceasta poate suferi schimbari ale corpului, unele vizibile mai mult, alteori nu.
Insa, daca fata este dezvoltata fizic, de obicei dupa varsta de 17 ani, nu vor aparea schimbari fizice, deoarece aceasta este dezvoltata complet, iar daca vor apare schimbari pe viitor, vor aparea foarte putin vizibile.

Unele fete pot avea himen elastic, acesta se poate rupe la al n act sexual sau chiar la nastere. Unele se poate sa se fi nascut fara (cazuri rare), iar altele pot avea un himen atat de gros, incat trebuie interventie chirurgicala (cazuri rare).

Lubrifiant si protejare! Succes!

| CheeseCake2005 explică:

Ma refer la schimbare de genul, ruperea himenului, largirea vaginului chestii de genul, nu fizice, imi pare rau pentru exprimare