| mimisor95 a întrebat:

am si eu o intrebare legata de sterilet.
Ma gindesc sa mi-l pun insa nu sunt sigura, am citit foarte mult pe net despre el.Am inteles ca la introducere este foarte dureros si cateva zile singerezi si ai dureri destul de mari, uneori chiar dispare si mentruatia sau devne mai abundenta sau mai putina. Deci intrebarea mea este la cit timp dupa nastere se poate pune acest sterilet( eu am 5 saptamini doar) si daca sunt drepte aceste lucruri.As fi foarte recunoscatoare daca cine mi-ar spune din propria experienta.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Steriletul conventional se poate insera in uter imediat dupa nastere, de obicei in primele 3-5 zile dupa ce s-a terminat menstruatia. Introducerea steriletului nu provoaca cea mai placuta senzatie fiindca trebuie largit suficient de mult canalul existent in colul uterin iar extragerea se face doar sub anestezie locala. De cand a fost inventat inelul intravaginal pe baza de hormoni in urma cu circa 15 ani, tot mai multe femei folosesc inelul de protectie in detrimentul steriletului, deoarece si-l monteaza singure extrem de simplu si usor, evita sa plateasca sumele destul de importante pentru montarea si demontarea dispozitivului intrauterin care se efectueaza doar de catre un medic ginecolog, nu sunt obligate sa se prezinte la consultatiile periodice pentru verificarea pozitionarii steriletului etc, Inelul inravaginal a castigat tot mai mult "competitia" cu steriletul fiindca nu provoaca disconfort dar mai ales si datorita faptului ca este o metoda de protectie mult mai sigura. Sanatate!

| Alice90 a răspuns:

Bună, nici eu nu ti-as recomanda sterletul de la el poti face infectii si risti sa te trezesti si cu ovarele scoase. Asa au pațit multe dintre femeile mai în varsta pe care le cunosc si nu ti.as recomanda... Numai bine!