| bubu12234 a întrebat:

intrebare care inca ma macina, luna trecuta cu 2 zile inainte de menstruatie am avut un contact sexual protejat, a fost prima data si a fost destul de naspa si de dureros.
Menstruatia a venit normal, 4 zile, destul de abundent, nimic deoebit, luna aceasta a intarziat 5 zile, dar am avut si o raceala extrem de puternica la rinichi, apoi a venit si a fost tot 4 zile, dar cu dureri mari, sindrom premenstrual puternic, nu atat de abundenta ca cealalta, normala.
Alte simptome nu, dureri pelvine in urma racelii, tin sa mentionez ca a fost atat de grav ca nu reuseam sa urinez, dar cu tratament am reusit sa aduc si mentruatia. Am si sindromul ovarelor polichistice.
Credeti ca are rost sa-mi mai fac griji de sarcina?
Eram extrem de speriata ca nu imi venea atunci si mi-o intarziam si de stres.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca vei citi cu multa atentie informatiile si toate explicatiile care sunt precizate si prezentate in urmatorul raspuns vei reusi sa intelegi ca in momentul in care a fost intretinut actul sexual, ai fost in perioada cea mai INFERTILA posibila (100%/ABSOLUTA) a ciclului menstrual.

IMPOSIBILITATEA FORMARII SARCINII IN ULTIMELE 10-11 ZILE

Este determinat stiintific si medical, in mod concret, cert si sigur faptul ca OVULUL VIABIL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN in una dintre cele 2 trompe uterine (in mod alternativ) indiferent care este tipul sau lungimea ciclului menstrual, INTOTDEAUNA cu exact 14 zile inainte de data la care va incepe urmatoarea menstruatie, bineinteles in cazul in care NU a fost fecundat ovulul. Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se numeste PERIOADA LUTEALA si are mereu LUNGIMEA FIXA de 14 zile, perioada care in realitate reprezinta PERIOADA DE INFERTILITATE ABSOLUTA a ciclului menstrual. De asemenea este determinat tot stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de un spermatozoid NUMAI in ziua producerii sale, a OVULATIEI, adica numai in urmatoarele 24 de ore de la eliberarea sa din OVAR. In cazul in care ovulul nu este fecundat, atunci incepand cu a 2 zi ovulul ramas nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA, si in 2-3 zile se instaleaza starea de DEGENERARE totala si urmeaza procesul de DESTRAMARE. O parte a resturilor rezultate sunt resorbite de endometru, iar cealalta parte devine CORPUL GALBEN care incepe sa produca hormonul progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii. Reiese ca dupa ce au trecut in jur de 3 maxim 4 zile de la eliberarea din ovar, OVULUL nefecundat si degenerat PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER. Acest proces se produce cu circa 9-10 sau chiar 11 zile inainte de terminarea ciclului menstrual, sau ziua inceperii menstruatiei. Fiindca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual in mod cert si absolut sigur NU poate sa mai existe un ovul viabil in uter, reiese cat se poate de simplu. precis si clar ca in timpul acelor 9-10 zile chiar si daca ajunge sperma in vagin, indiferent in ce cantitate, formarea sarcinii devine 100% IMPOSIBILA fiindca NU poate sa existe niciodata un OVUL VIABIL in acest moment in uter.
Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca in intrebarea ta te-ai referit si la sexul de dezvirginare in sine, cat si la perioada ca timp care urmeaza imediat dupa sexul de dezvirginarea, trebuie sa stii ca de cele mai multe ori, dar mai ales in cazul fetelor care nu au practicat niciodata masturbarea intravaginala a ''pasaricii'' lor prin "degetica", dezvirginarea lor este foarte/destul de dureroasa, (poate fi chiar insuportabila deci si imposibila) si de obicei se instaleaza o stare de disconfort accentuat si generalizat in zona vulvo-vaginala cat si in toata zona abdominala inferioara. Durerea care va exista intotdeauna poate fi micsorata incat sa devina acceptabila, in cazul in care vaginul a fost pregatit prin masturbarea sa, in caz contrar sexul de dezvirginare este mereu extrem de dureros/insuportabil chiar in momentul primelor incercari de penetrare. Durerea provocata se datoreaza faptului ca muschii din care este constituit vaginul sunt supusi unor intinderi bruste si exagerate peste limita lor de alungire si de intindere a muschilor. In astfel de situatii s-a mai constatat ca durerea resimtita este si direct proportionala cu prosimea penisul care este introdus in mod fortat in vagin.
Vaginul este constituit dintr-o insiruire de multe inele de muschi circulari care din nastere au o lungime bine definita, cea care nu poate fi modificata rapid, indiferent de cat de lung/mult timp ar dura preludiul (pregatirea vaginului pentru sex), sau de modul in care este efectuat preludiul. NU depinde nici de cantitatea si nici de calitatea lubrifiantului folosit in ideea ca procedand asa s-ar relaxa atat muschii vaginului cat si femeia in sine. Lungimea fibrelor musculare ale vaginului se modifica extrem de putin si dupa un preludiu lung si bine efectuat si vor ramane practic in mare masura nemodificati, insuficient alungiti si la fel de rigizi. Din acest motiv canalul vaginal ramane practic la fel de stramt si extrem de greu sa fie penetrat in timpul dezvirginarii cat si in cazul urmatoarelor cateva contacte sexuale. Atunci cand penisul este introdus fortatsi brutal prima data in canalul extrem de stramt al vaginului, muschii sufera o intindere instantanee a lor peste limita normala, fapt ce va provoaca intotdeauna durere in loc de placere si satisfactie. In cazurile in care intinderile si revenirile ritmice, repetate ale muschilor vaginului provocate de penetrarea efectuata pe o durata de timp mai mare (de peste 3-5 minute), de obicei provoca febra musculara, identica cu cea care apare in cazul unui antrenament intens si de durata fara sa fi existat si o incalzire prealabila strict necesara.
Intinderea fibrelor musculare la o anumita lungime bine definita si largirea canalului vaginal la o anumita dimensiune, care sa se mentina ulterior si sa ramana definitiva si nemodificata, se poate realiza prin masturbarea intravaginala practicata din timp si pe urma numai dupa ce sunt intretinute suficient de multe acte sexuale intr-o anumita perioada in timp. Din acest motiv dupa sexul de dezvirginare femeia simte si constata ca si urmatoarele cateva acte sexuale (al caror numar nu poate fi apreciat), la inceput pot fi uneori foarte dureroase, insa cu trecerea timpului, treptat durerea va dispare si in locul ei se va instala placerea. Mai ales la inceput imediat dupa dezvirginare, placerea si satisfactia sexuala reala si eficienta se poate obtine prin cunilitie care sa fie combinata si cu o "degetica" mai lunga, efectuata cu multa tandrete inainte de inceperea penetrarii propriu zise. De obicei pentru a nu agrava si amplifica durerea care apare dupa sexul de dezvirginare, este indicat ca circa 6-7 zile sa nu mai fie intretinut sex efectiv, partenerii sa se axeze si sa efectueze doar jocuri sexuale, cum ar fi petting-ul, insa fara penetrare. De obicei urmatoarele acte sexuale imposibil de precizat numarul lor (5-7 chiar si 10) vor fi dureroase in mod diferit, insa disconfortul produs de sex se va diminua treptat pe parcursul primelor saptamani de activitate sexuala. Perioada si gradul de disconfort resimtit dupa dezvirginare depinde atat de conformatia si dimensiunea vaginului tau cat si de dotarea partenerului de sex cat si a tandretii, modului in care acesta actioneaza de fiecare data. Multa sanatate!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu are rost sa iti faci griji pentru sarcina happy

| Emilian65 a răspuns:

Daca ai avut menstruatie si nu a ejaculat in tine, nu esti gravida.

| Sofer a răspuns:

La un contract sexual protejat nu prea ai de ce sa te stresezi. Nu sunt șanse de sarcina.