| anonim_4396 a întrebat:

curand sunt majora, nu am copii si curand ne casatorim. As vrea sa imi pun sterilet, deoarece e o metoda mai sigura, comoda si nu necesita cheltuieli mari. Intrebarea mea este daca as putea merge la medic sa mi-l puna, avand in vedere ca inca nu sunt majora, iar parintii sunt peste hotare(sunt de acord cu steriletul).

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

La varsta ta poti sa alegi/sa optezi pentru a ti se monta si folosi aceasta metoda de contraceptie foarte sigura si complet lipsita de orice risc asupra sanatatii tale. In concluzie chiar daca nu esti inca majora, poti sa mergi fara nici-o retinere la orice cabinet ginecologic fiindca in cazul tau introducerea si montarea unui DIU/steriletului este perfect fezabila, insa va trebui ca prima data/in prealabil sa fii supusa unui control ginecologic foarte complet/amplu. Doar asa medicul ginecolog isi da seama daca uterul tau este compatibil pentru un DIU, in caz contrar medicul iti va recomanda o alta metoda de contraceptie mai potrivita. Multa sanatate! Pentru mai multe informatii utile te invit sa accesezi si sa citesti cu atentie urmatorul articol : http://www.contraboli.ro/......atii-pret/

5 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Cel mai bine igiena maxima si prezervativ!
Dar Petting ai facut, gata, l-ai epuzat, stii tot, ai incercat tot, ai simtit tot, acum musai cu penetratul?!
Tine minte-aste cuvinte!
Sexul nu e ciocolata!

| Violleta2022 a răspuns:

Pai, nu te poti casatorii fara consimtamantul parintilor, pentru ca esti minora!
Steriletul te fereste de o sarcina, dar nu te fereste de bolile cu transmitere sexuala!

Folositi prezervativul, ca este singura metoda care te protejeaza atat de sarcini nedorite, cat si de boli cu transmitere sexuala. In plus, marele beneficiu este ca, NU are efecte seundare, cum are steriletul.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Vreau sterilet din motiv ca nu pot folosi pastile si de asemenea si prezervativ, daca era nu mai scriam, si am zis ca fac 18, deci nu o sa fie nevoie de consimtamant.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Faci ce vrei, dar steriletul are si el destule efecte secundare care iti vreo afecta sanatatea. gandeste-te de 10 ori inainte sa-ti intrdocui ceva in corp ca sa nu regreti toata viata!
In orice caz, maritatul asta de copil nu duce nicaieri... fara un liceu terminat, fara o calificari sau profesie, nu ramai decat o sluga la barbat. De ce graba asta sa te mariti imediat, de parca ti-ar da cineva premii...

| MATRiXRIDER a răspuns:

Ce ai reusit intre timp? Eu cu iubita mea ne-am interesat foarte mult in legatura cu steriletul, la fel si alte prietene ale ei, si la medic, si nu am citit, auzit, aflat de niciun efect secundar care sa iti afecteze sanatatea si dupa care sa regreti toata viata. Am aflat cu totii insa doar asa:
Durere initiala la punere care trece dupa catva timp, daca nu trece se merge iar la medic,
Menstruatii un pic mai dureroase si sangeroase
Posibilitatea de a iesi, care e destul de rara, caz in care iar, se merge repede la medic
Atat, nu mai asculta povesti cum ca o sa regreti toata viata. Ce zice lumea era lavabil acum multi ani, am aflat ca in ziua de azi sunt printre cele mai safe metode de contraceptie, mai ales cel non-hormonal, iefitin si de durata (10 ani)