| darkprincesskiss a întrebat:

Am si eu o intrebare mai intma cred happy. In Saptamana Mare tin post si vreau ca vineri sa ma spovedesc oare ma va si impartasi? Am un prieten de 2 ani si am avut relatii intime cu el, dar acu in perioada postului si cu o saptamana inainte de saptamana mare nu am mai avut relatii intime. Va rog sa ma ajutati

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu inteleg ce treaba are sexul cu impartasania, de fapt nu inteleg de ce trebuie sa ii zici unui barbat necunoscut despre viata ta sexuala.

| claaau a răspuns:

Normal ca te impartaseste, la urma urmei sexul este ceva omenesc, importante sunt alte lucruri precum furatul, batjocoritul, batutul si altele, nu ca ai facut sex cu prietenul tau, eu consider ca daca o sa-i spui asta preoutului tau o sa te aprecieze pentru ca vede si el vremea in care traim, daca e preot mai sever o sa primesti un Canon si gata. Mergi cu inima si mintea limpede.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu inteleg ce ar putea avea in comun, care poate fi legatura dintre dragoste, iubire si sex cu religia, spovedania sau impartasania?

| Oana92 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ei bine Corbule, cand vine vorba de Impartasanie are... Nici preotii nu iti pot explica concret si coerent care e legatura, dar sansele ca fata asta sa fie impartasita sunt destul de mici sad

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Oana92):

Dar cine o pune sa faca toate aceste lucruri absurde? thinking

| Oana92 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Educatia primita in familie. Si lipsa unei viziuni personale asupra lucrurilor din jurul ei...

| darkprincesskiss explică (pentru corbulalbrosu):

Carev sunt lucrurile absurde facu?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru darkprincesskiss):

Este absurd sa-ti dezvalui viata ta intima in fata unor impostori imbracati in sutana.

| darkprincesskiss explică (pentru corbulalbrosu):

Cica asa se face laughing. Nu am mai fost niciodata la spovedit si d-aia nu stiu laughing

| mihai69 a răspuns:

Din punct de vedere al moralei creștine, sexul în afara căsătoriei intră la capitolul „păcatul preacurviei".
Acu', dacă tu ai fost prea sau mai puțin, chiar nu contează în ochii preotului. Ca să te poți împărtăși va trebui să faci mai întâi canoanele pe care ți le va porunci.

| neutrino a răspuns:

Noi nu te putem ajuta si nici preotul. Nu-i spune si tu chiar tot!

| darkprincesskiss explică (pentru neutrino):

Deci nu ma impartaseste? happy

| neutrino a răspuns (pentru darkprincesskiss):

Nu!

| Emilian65 a răspuns:

Daca este adevarat ca nu ai facut sex in ultimele doua saptamani si-i spui asta preotului el va decide daca te spovedeste si te impartaseste.