| CattTTaLLLiNa a întrebat:

eu sunt pe menstruatie,si este saptamana mare,tin post,si vreau sa ma spovedesc si sa ma impartases saptamana asta,dar sunt pe stop si am auzit ca nu este bine sa intri in biserica in aceasta perioada,mai ales ca voi avea contact si cu preotul...ce sa fac, ce este mai bine sa tin post in continuare si sa ma duc sa ma impartasesc si spovedesc sau sau nu ma mai duc? dau fundita :*

Răspuns Câştigător
| UrsuletuChocolatiu a răspuns:

Eu am fost la preot si l-am intrebat in legatura cu asta. Nu este un pacat sa intri in biserica in perioada menstruatiei. Dumnezeu a creat femeia asa. Astea sunt mituri de-ale babelor. Tine post in conuare si mergi la biserica.

17 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Nu ai voie sa saruti sau sa te impartasesti daca esti pe ciclu. Se zice ca atunci femeia este necurata, sau asa ceva. Intreaba-l pe preot, daca nu am crezi.
Sa stai doar in biserica, poti. Dar sa saruti crucea, sa te spovedesti, sa te impartasesti, etc, nu ai voie. Daca o faci, ai un pacat mare - pentru ca ai aflat despre aceasta si de aceea ignori acest lucru.
Poti sa te spovedesti si saptamana cealalta, nu e un colt de tara.

| RexCuParuCret a răspuns (pentru Mayar):

Unde scrie in Biblie asa ceva?

| Mayar a răspuns (pentru RexCuParuCret):

Habar nu am, ca nu mi-am notat unde se gaseste fiecare chestie pentru a argumenta unuia care nu stie. Intreaba-l pe preot. Mi se pare si logic sa nu ai voie.

| RexCuParuCret a răspuns (pentru Mayar):

Nu pot sa inghit tot ce spun oamenii.
Spre deosebire de atotstiutori...
Intreaba un preot din zona ta ce este Biblia si iti va zice Cuvantul Domnului.Asadar si prin urmare crezi cuvintele oamenilor sau cuvintele Divinitatii.

| Mayar a răspuns (pentru RexCuParuCret):

Un om simplu nu poate pricepe toata filosofia din biblie. Preotii au pregatire si invatatura. Au invatat ce spune biblia. Nu orice om de pe strada o poate intelege.

| RexCuParuCret a răspuns (pentru Mayar):

Dupa cum spun si preotii ca s-o intelegi trebuie sa o talmacesti si sa ai calauzirea Duhului Sfant, nu trebuie sa fii papa ca sa intelegi Biblia.
Nimeni nu intelege toata filosofia de acolo mereu sunt contradictii.
Daca nu ti-ai dat seama la ce m-am referit eu mai sus este faptul ca in Biserica Ortodoxa este Sfanta Traditie(care este facuta de oameni) si multi o confunda cu Sfanta Scriptura(Biblia) si nu respecta Cuvantul lui Dumnezeu ci Sfanta Traditie a lor.
Daca ai citit macar un pic din Biblie vei vedea ca nu o data ci de mai multe ori oamenii au alterat Cuvantul lui Dumnezeu si L-au facut pe placul si dupa inimile lor(ceea ce este total gresit caci Dumnezeu este acelasi in veac si nu se schimba nici nu se adauga nimic la poruncile Sale).
De aici tragi concluzie in ce sa crezi sau in cine.

| Mayar a răspuns (pentru RexCuParuCret):

De unde sti ca nu au facut modificari dupa bunul plac si in biblie?! Atunci stai si nu fi credincios, si cand mori, o sa mergi, in iad! Fa ce vrei

| RexCuParuCret a răspuns (pentru Mayar):

Nu am zis ca nu cred in Dumnzeu si multumesc de urare vad bunatatea voastra.
Pacat ca toti spuneti ca popa a zis sau ala mi-o zis aia si eu am facut asa si daca chiar crezi in Dumnezeu sa stii ca inaintea Lui nu spui ca popa ti-o zis asa caci Lui nu-i pasa pentru ca ti-o dat cap si Biblia ca sa gandesti singur ca singur esti responsabil pentru faptele tale si singur esti judecat.

| Mayar a răspuns (pentru RexCuParuCret):

Daca preotul indruma gresit pe enoriasii sai, atunci ia el toate pacatele generate de acea incetosare asupra lui - se stie. - ar fi trebuit sa stii asta, daca deja nu o stii.
Biblia nu e facuta de om! Nu poate o minte omeneasca sa o inteleaa si sa o cuprinda! Iti trebuie invataturile pentru a o putea deslusi.
Tu nu vezi ce capodopera e Blibia? CE figuri de stil, subintelesuri are?

| RexCuParuCret a răspuns (pentru Mayar):

Si eu am spus ca Dumnzeu ti-a dat minte si putere sa gandesti.
In fata Lui nu spui ca asa te-o invatat popa sa faci in asa fel caci nimeni nu iti plateste ti-e greselile, tu esti unicul responsabil.
Multi se rezuma la ce spune popa nu e rau sa asculti de un om intelept dar trebuie sa inveti sa GANDESTI si singur.
Si daca preotul te indruma gresit nu te gandi ca ajungi in rai ca nu ai scuza in fata Lui, nimeni nu are scuze.
Biblia e facuta de Dumnezeu pentru om si da trebuie talmacita si astfel inteleasa.
''Paziti-va de prorocii mincinosi! Ei vin la voi imbracati in haine de oi, dar pe dinauntru sunt niste lupi rapitori.-sunt multi astfel de oameni si in zilele noastre de asta ca sa stii care e diferenta intre o oaie si un lup ai nevoie de Biblie si de Duhul Sfant si calauzirea sa(nu primesti calauzire mai mare de la niciun om).
Ca sa stii daca un om iti spune adevarul sau nu tu intai trebuie sa stii acel adevar.

| Mayar a răspuns (pentru RexCuParuCret):

Bine. Vad ca tot cum vrei tu zici. Tu o tii pe-a ta. Da, desigur ca trebuei sa avem discernamant si constiinta, n usa fim precum niste roboti comandati de preot. Ai perfecta dreptate.
Dar, ar fi de preferat ca o femeie pe cliclu sa evita pe cat poate contactul cu cele sfinte (sarutarea crucii, etc)

| RexCuParuCret a răspuns (pentru Mayar):

Nici tu nu te lasi mai prejos.
Ok, cadem de comun acord.

| Mayar a răspuns (pentru RexCuParuCret):

In regula.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Du-te daca vrei, si care-i faza ca esti pe menstruatie? E ceva natural.

Ca oamenii zic tot felul de chestii, nu inseamna ca e adevarat. Nu tot ce zboara se mananca.
O zi faina sa ai, Catalina!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asa si ce treaba are popa cu menstruatia ta? cine trebuie sa stie ca tu esti la menstruatie? te cauta cineva cand intri in biserica?

| Vektor a răspuns:

Sper ca nu scot din mormant topicul.

ba voi sunteti nebuni.ce **** are ciclul cu biserica? ba da chiar asa de ingusti la minte sunteti? cum adica femeia este necurata? adica o chestie naturala, care in credinta voastra orbeasca a fost creata de EL este un lucru murdar? sunteti nebuni bai pupatorilor de moaste si inchinatorilor la pietre!
biblia si toate cartile sfinte, inclusiv celelalte religii, au fost scrise de oameni cu un singur scop, cel de a prosti multimea. acum e la alegerea fiecaruia sa faca ce vrea atata timp cat nu deranjeaza pe cei din jur.

| RexCuParuCret a răspuns:

Oricum spovedania nu te ajuta, si nu inteleg care e problema cu menstruatia te verifica popa cumva?