| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am si eu o intrebare, nu vreau sa par copila. Faza e ca, prietenul meu a fost cu o tipa in 2015... tipa cu care a copilarit si sunt prieteni, el e prieten cu toti fratii ei(o sora si un frate), au stat in acelasi bloc. Problema e ca a fost cu ea si a zis ca n-a fost asa gen sa fie indragostit. Ca doar faceau sex, dar ea a fost indragostita de el din copilarie si i-a zis ca l-a dorit de mult, ca e dorinta ei a fost sa-l aiba macar odata in pat. Bun, au fost vreo 2-3 luni impreuna.Ce ma deranjeaza pe mine acum este ca ei inca pastreaza lagatura, ea e maritata in Anglia, are si un copil. Dar ma deranjeaza cand vine vara in tara parca simt ca sta numai dupa el, ii zice sa se uita dupa copilul ei sau vrea sa se duca si el cu ea si copilul in parc si asta ma deranjeaza f mult, chiar daca el zice ca inainte sa fie cu ea au fost prieteni, au copilarit impreuna si bla bla, e ceva anormal sa ma deranjeze? In seara asta am vazut ca i-a trimis un video cu copilul si m-am suparat si el clar s-a suparat ca eu m-am suparat. Oare eu sunt prea gelosa fara motiv?

Răspuns Câştigător
| Jus7t a răspuns:

Ea l-a plăcut pe el din copilărie în alt mod decât cel amical, nu el pe ea.
Ea a fost îndrăgostită de el, el doar a văzut-o ca pe o amică cu care mai făcea sex în acea perioadă.
Din moment ce NICIODATĂ nu a văzut-o ca pe o iubită în adevăratul sens a cuvântul nu ai motiv să fii geloasă.

20 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Daca nu ar fi fata si ar fi un prieten foarte bun, ai mai fi geloasa?

ca vad ca, se comporta ca prieteni foarte buni si cam atat!

oricum, cam faci din tantar armasar, daca aia locuieste in Anglia si o vede din an in pasti, nu inseamna ca nu te mai iubeste pe tine ci ca doar se bucura ca vede pe cineva pe care o vede rar

| Eteda a răspuns (pentru Bizon95):

Pai in primul rand cum ar fi fost sa faca sex cu un prieten? repet, daca n ar fi avut contact sexual si n as fi stiut ca ea la dorit mereu, ca pe un iubit sau sa ii fie chiar sot, nu m ar fi deranjat... crede ma ca el are in majoritate prieteni de sex feminin, si nu ma deranjeaza pentru ca am vazut cum se comporta cu ele si e chiar ok... dar treaba asta e diferita, pentru ca ei au facut sex.

| Bizon95 a răspuns (pentru Eteda):

Trecutul a trecut
traieste in prezent

STIU ca e greu, dar sentimentul asta de gelozie o sa iti otraveasca viata si o sa iti strice relatia

asa ca ori reusesti sa renunti la idee, ori mai bine te desparti de el, pentru ca sincer cred ca o sa iti otraveasca viata si relatia

iar daca totusi reusesti sa il faci pe el sa renunte in a se mai vedea cu aia, atunci relatia e chiar dusa, tu te vei simtii vinovata ca l-ai fortat, iar el se v-a gandi ca a trebuit sa renunte la un lucru la care tine numai ca sa iti faca tie damblaua

| Eteda a răspuns (pentru Bizon95):

Nu o sa l fac sa renunte, pentru ca nu despre asta e vorba, as vrea sa inteleaga el ca pur si simplu ma deranjeaza si sa incerce sa o scurteze in conv. atat as vrea...un lucru pe care nu l simti sa l faci fata de iubita ta, pe care pretinzi ca o iubesti, e clar ca nu tine cont ca ma deranjeaza, si alta mai e problema. ca el sterge conversatile dupa ce vb cu prietenele sale, si cand il intreb de ce face asta imi raspunde, ca pentru ce sa le tin in telefon

| Goete a răspuns:

Evident ca esti geloasa fara motiv.
Sau chiar crezi ca ei flirteaza cu video-ul cu copilul?
In afara de asta, creierul e programat sa "vada ceea ce vrei" - adica mereu vei fi mai receptiva la stimulii care "adeveresc teoria ta"
As putea spune mai mult despre asta...
Daca esti fericita cu el, de ce il mai vopsesti pe Dracu' penperete? O relatie se bazeaza pe incredere - nu ai incredere in el?

| Eteda a răspuns (pentru Goete):

Nu ai inteles, nu e vorba de video ul ala, doar nu sunt nebuna sa am ceva cu, copilul, dar... ii mai trimite si melodii din anii 90, ii trimite mereu link uri si ii cere parerea daca ii place pagina cu tare, niste hainute etc... eu cred ca astea sunt pretexte sa se bage cu el in seama.

| Goete a răspuns (pentru Eteda):

Daca tu crezi asta, in mod sigur se va reflecta in comportarea ta fata de el si astfel da, il impingi si tu spre ea.
Asta este doar parerea mea, care nu tebuie sa fie identica cu a altora si nici un adevar. E o parere

| Eteda a răspuns (pentru Goete):

Multumesc pentru ca ti ai facut timp sa mi raspunzi

| Ineys a răspuns:

Iti inteleg punctul de vedere. Nu esti geloasa fara motiv.

Aici vorbim despre psihicul uman. Nimeni nu decide ce e corect si ce e nu. Ce iti doresti de fapt? Ca el sa incheie orice legatura cu ea? Ai vorbit despre asta cu el, a refuzat? Sau nu ai curajul sa-i ceri asta? De cat timp sunteti impreuna?

| Eteda a răspuns (pentru Ineys):

De 2 ani, nu am putut sa ii cer asta pentru ca el deja mi-a spus ca n-are cum sa nu vorbeasca cu ea, ca inainte sa se intample ce s-a intamplat ei au fost prieteni buni si intelegi tu, ca nu poate, ca ei sunt in continuare prieteni. Dar pentru mine e deranjant. si e o senzatie naplacuta pentru ca mi se schimba starea imediat.

| Ineys a răspuns (pentru Eteda):

Nu stiu cat te ajuta o relatie in care stai si te gandesti la chestia asta. Oricum nu e o problema de ignorat. Trebuie gasita o solutie. Cu ea ai incercat sa vorbesti? Cu sotul ei poate, el ce parere are?

| Eteda a răspuns (pentru Ineys):

Sotul ei e englez, si ea cred ca nu stie ca eu stiu despre ce a fost intre ei doi atunci. Ea incerca sa se imprieteneasca cu mine. El incearca sa ma linisteasca prin faptul ca ea este cu cineva si are un copil... bun, dar asta e un semtiment de gelozie, oare n ar putea sa evite si sa incerce sa ii raspunda scurt ca sa nu lungeasca conversatile? Nu stiu ce sa ii spun ca sa inteleaga ca asta chiar ma deranjeaza

| sayWhaaat a răspuns:

Nu esti geloasa fara motiv, problema e aceeasi ca in multe alte cupluri, astea sunt lucruri care trebuiau discutate si puse pe masa de la bun inceput, din prima zi.

Eu ce as face in locul tau, ar fi sa-i spun clar, pe fata: "bai uite, mie nu imi place relatia sau nonrelatia asta cum vrei tu sa o numesti, pe care o ai cu tipa asta, si nu o sa ma convingi in viata vietilor tale sa imi schimb parerea, nu-ti spun sa-i spui ceau, faci ce vrei, iti spun doar ca nu-mi convine deloc si regretul meu cel mai mare e ca nu ti-am spus de cand am aflat de situatia asta".

Nu-l pui in mod direct sa aleaga, ii spui doar asa si-l lasi o luna sa vezi ce face. Daca mentine contactul, desi stie clar ca nu-ti convine si ca te face nefericita, gaseste puterea in tine sa accepti ca nu el a fost sa fie, si ca inca nu l-ai gasit pe cel care trebuie.

| Osneros a răspuns:

Cum isi permite sa se vada cu cineva care i-a fost prieten din copilarie? Prietenul tau face cat trei nesimtiti. Propun sa devii geloasa si cand iese cu baietii la bere. Nu se mai poate asa.

| Eteda a răspuns (pentru Osneros):

Nu e chiar asa, a facut sex cu ea. Nu cred ca exagerez in halul ala!

| Osneros a răspuns (pentru Eteda):

Exagerezi, si stii asta foarte bine, din moment ce ai venit pe TPU sa cauti aprobare.

| Eteda a răspuns (pentru Osneros):

Am venit sa cer parerea cuiva neutru, nu pot intreba o prietena pentru ca sigur imi va da mie dreptate, sau unui prieten de al lui...

| Osneros a răspuns (pentru Eteda):

Ai incercat sa faci bine, se pare, dar n-o sa primesti ce asteptai. Pe langa ca internautii nu sunt neutri, mai apare si faptul ca nici intrebarea nu e scrisa intr-un mod obiectiv, deci e imposibil sa primesti un raspuns obiectiv.

| Eteda a răspuns (pentru Osneros):

Multumesc oricum, pentru ca ti ai facut timp sa mi raspunzi si sa mi spui parerea ta.

| Atlas33 a răspuns:

In momentul in care el,iubitul tau, accepta si este complice in toata povestea asta, gelozia este, pentru ca exista un temei, si vor continua sa faca sex pana la adanci batraneti daca nu tu spui gata...si tragi un jir intre ei.