| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Am si eu o intrebare...
Pana la cate saptamani se poate face avort?
Incerc sa evit ca mama sa ma duca cu forta la doctor si vreau sa stiu cat trebuie sa aman.

Răspuns Câştigător
| carmi_6480 a răspuns:

Nu face acest lucru daca tu iti doresti un copil, iti vei distruge viata si nu vei mai fi niciodata aceeasi, e posibil si sa nu mai poti face niciodata copii, fii puternica si gandeste-te ca acest sufletel te va iubi intotdeauna fara sa iti ceara prea mult, dumnezeu te va ajuta sa-l faci mare iar parintii tai cand il vor vedea il vor adora, nu face acest lucru, te pup si din suflet iti urez sa ai un bebe sanatos si frumos.Referitor la intrebare pana la 12 saptamani de sarcina se poate face avort, insa stiu pe cineva care a facut la 15 saptamani[a dat mita doctorului], depine de doctor.

14 răspunsuri:
| zatz a răspuns:

Avorturile fara riscuri foarte mari sunt cele care se fac pana in primele 3 luni de sarcina

| marcel_5462 a răspuns:

Un avort reprezinta terminarea sarcinii prin orice mijloace, inainte ca fatul sa fie suficient de dezvoltat pentru a supravietui. Definitia data de OMS este limitata la terminarea sarcinii inainte de 22 saptamani de gestatie, calculata in functie de data primei zile a ultimei menstruatii si expulzarea unui fat care cantareste 500 g.

| ivona a răspuns:

Depinde ce varsta ai, din cate stiam, avort poti face pana in a treia luna de sarcina, iar in legatura cu mama ta, ar trebui sa ai o discutie serioasa atat cu ea cat si cu prietenul tau. Daca el isi doreste sa aveti acest copil ar trebui sa vorbeasca personal cu mama ta, doar este in joc viata copilului lui.Nu mi se pare normal sa decida mama ta daca o sa aveti acest copil sau nu.Iti dai seama ca tu risti chiar sa nu mai poti avea alti copii din cauza acestui avort? Deci vorbeste urgent cu prietenul tau, nu ai conceput singura acest copil.

Iti doresc mult mult succes!happy

| anad a răspuns:

Ai pus la avatar un bebelas superb! Eu cred ca tu ti-l doresti si esti distrusa! As vrea din tot sufletul sa pot sa-ti spun sa nu faci acest lucru! Nu pot decat sa sper ca atunci cand vei lua o hotarare vei fi convinsa (in sufletul tau ) ca asa e bine.Sanatate!

| Sara2 a răspuns:

Alina tu ai 20 ani! nu are decat sa te duca, doctorul nu va face nimic fara aprobarea ta

| dana1986 a răspuns:

Normal pana pe la 3 luni si 2 saptamani pentru ca pai da in viu si incepe sa miste si nu prea sunt docrori care se baga pentru ca e riscu prea mare, dar ca sa fii sigura asteapta pana la 4 luni daca ti-l doresti, iti doresc mult noroc si doamne ajuta sa nu ai probleme cu parinti.

| xibalba a răspuns:

@bombonica, un fat nu are cum sa dea in viu, ca in el e viata de la bun inceput.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu ai spus ce varsta ai sunt multi medici care la minore dupa 2 luni de sarcina nu vor sa mai faca avort, asa ca e bine sa te grabesti, cu cat mai repede cu atat mai bine.

Răspuns utilizator avertizat
| yellowalien a răspuns:

Avortul e permis pana la 3 luni. Dupa aceea se considera crima.

| lostcontrol12 a răspuns:

Doctorul acela nu va face nimic fara aprobarea ta. din cate stiu eu esti majora, decizi tu pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci sincer imi doresc acest copil din tot sufletul. Iubitul meu este plecat la munca in italia si inca nu stie de cearta cu parintii mei, am hotarat sa tin secret pentru ca vreau sa mai stea acolo un timp.Cand se intoarce planuim nunta si apoi...botezul copilului.Si el iubeste aest copil si l-a vazut doar intr-o ecografie cand avea 6 saptamani.Acum am 9 saptamani de sarcina, deci trebuie sa "trag" de timp. Sper ca Dumnezeu sa ma ajute...si sa ajute toate mamicile care sunt in situatia mea

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca esti majora, nu te poate due cu forta. E suficient sa declari sus si tare doctorului ca refuzi si sa cere sa semnezi ca refuzi.
Oricum, pentru a raspunde la intrebare, avortul se poate face pana la maxim 14 saptamani (in conditii speciale), asadar pe la 16 saptamani de ultima menstruatie, e absolut imposibil.